• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
Muğla Kadın Platformu’ndan protesto
60 okunma

Muğla Kadın Platformu’ndan protesto

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:28
Muğla Kadın Platformu’ndan protesto
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla Kadın Platformu üyeleri, Ula ilçesinde 5 gün önce kaybolan ve cesedi ormanlı alanda bulunan üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesini, basın açıklaması ve yürüyüş yaparak, protesto etti.


Menteşe ilçesinde, “Pınar Gültekin için sokaktayız, isyandayız” sloganıyla Sınırsızlık Meydanında bir araya gelen kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganı atarak, basın açıklaması yaptı.
“Sessiz kalmıyoruz”, “Yasta değil, isyandayız”, “Kadın katliamlarını durduracağız” yazılı dövizler taşıyan grup üyeleri, Muğla Adliye Sarayı’na yürümek istedi. Polisin Atatürk Stadı’na kadar yürümelerine izin verdiği kadınlar, slogan atarak ve düdük çalarak yine Sınırsızlık Meydanı’nda yürüyüşlerini sonlandırdı.
Muğla Kadın Platformu adına basın açıklamasını yapan Pınar Gültekin’in yakın arkadaşı Selin Bileği, 24 Mayıs’ta Menteşe’de Zeynep Şenpınar’ın Ahmet Selim Kemaloğlu ve 6 Temmuz’da Milas’ta Nazife G.’nin Mehmet Salih G. Tarafından öldürüldüğünü hatırlatarak, 21 Temmuz’da da Pınar Gültekin’in C.M.A. tarafından katledildiğini söyledi.
Bunların sadece Muğla’da son aylarda yaşanan katliamlar olduğuna dikkati çeken Bileği, “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verdiği bilgiye göre sadece Haziran ayında 23 kadın erkekler tarafından katledilirken, yine aynı ayda şüpheli şekilde 27 kadın katledildi. Günde neredeyse 3 kadın katlediliyor.” dedi.


“ÖFKEMİZ DİRİ SESSİZ KALMAYACAĞIZ”
Bileği, Muğla’daki kadınların ve kadın öğrencilerin maruz kaldıkları şiddetin tesadüf, kaza, namusla özdeşleştirilecek bir durum, “Cinnet geçerdim öldürdüm” denilecek bir durum olmadığını dile getirdi.
“Bizler daha birkaç ay önce Pınar’ın yürüdüğü sokaklarda aynı güvencesiz kanunlar altında baskılanan kadınlarız.” diyen Bileği, şunları kaydetti:
“Buradan yargıya ve adalete sesleniyoruz. Cesede işkence etmek bir insanlık suçudur. Şiddet kimden gelirse gelsin karşısındayız. Bu katliamların sorumlusu İstanbul Sözleşmesini uygulamayan, kaldırmak isteyen ve bu katliamlara sessiz kalan herkestir. Katiller ve destekçileri yargılanıp cezalandırılana kadar durmayacağız. Öfkemiz diri sessiz kalmayacağız.”
OLAY
Akyaka Mahallesi’nde tek başına yaşayan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin (27), 16 Temmuz’da Menteşe ilçesindeki alışveriş merkezine gitmek için evinden ayrılmış, aynı gün ablası Sibel Gültekin ile telefonla görüştükten sonra bir daha kendisinden haber alınamamıştı. 5 gün sonra cansız bedeni bulunan genç kızın katil zanlısı C.M.A. ise adliyeye sevk edilmişti.
Haber: Osman AKÇA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP