Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Muğla Eczacı Odası’ndanNöbetçi eczane ve grip açıklaması

32. Bölge Muğla Eczacı

32. Bölge Muğla Eczacı Odası tarafından, son günlerde artan grip vak’aları ve nöbetçi eczanelerde yaşanan hasta yoğunluğu ile ilgili açıklama yapıldı.

32. Bölge Muğla Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Saim Korkmaz, nöbetçi eczanelerde yaşanan yoğunluk ve artan grip vak’aları hakkında basın açıklaması yaptı.

“YOĞUNLUĞUN SEBEBİ SADECE NÖBET TUTAN ECZANE SAYISI DEĞİLDİR”

Son dönemde, nöbetçi eczanelerde yaşanan hasta yoğunluğu ile ilgili kamuoyunu aydınlatma gereği oluştuğunu belirten Korkmaz açıklamasında şunları kaydetti;

“Bu dönemde gerek ülke çapında gerekse ilimizde mevsimler grip vak’aları ciddi oranda artmıştır. Bu yoğunluk sadece eczanelerde değil hastaneler ve tüm sağlık tesislerinde de yaşanmaktadır. Dolayısıyla sağlık sistemimizin tüm kademelerinde vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine erişimi mevsimsel şartlara bağlı olarak zorlaşmaktadır. Eczaneler, sağlık sistemimizin önemli bir parçasıdır ve vatandaşlarımızın sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için büyük bir özveriyle çalışmaktadır. Ancak son dönemde, özellikle nöbetçi eczanelerdeki hasta yoğunluğu nedeniyle, beklemeler artmış ve hizmet kalitesi olumsuz etkilenmiştir. Bu durumun farkındayız ve ilgili kurumlarımız ile birlikte çözüm odaklı adımlar atmaktayız.

Ancak nöbetçi eczanelerde yaşanan yoğunluğun sebebi sadece nöbet tutan eczane sayısı değildir.”

Muğla Eczacı Odası olarak hastaları, ilaca erişimini kolaylaştırmak ve onları mağdur etmemek adına ilgili yasa ve yönetmeliklere bağlı kalarak tüm bölgelerinde, bölgesel şartları da dikkate alarak nöbetçi eczane sayılarını belirlediklerini vurgulayan 32. Bölge Muğla Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Saim Korkmaz;

“Mevsimsel grip vak’alarının son günlerde ciddi oranda artması, sağlık tesislerinde e-reçete olarak yazılması gereken reçetelerin yoğunluk ve sistemsel sebeplerle manuel reçete olarak yazılması, son dönemde yaşanmakta olan ilaç yoklukları ile ilgili gelişmeler eczanelerimizi ciddi anlamda zor durumda bırakmakta ve özellikle nöbetçi eczanelerimizde hastalarımıza verdiğimiz hizmet süresinin uzamasına yol açmaktadır.

Biz eczacılar, eczanelerimizdeki gerek personel gerekse teknik altyapısının günümüz sağlık hizmeti şartlarına yeterli olduğunu düşünüyoruz. Ancak bizim dışımızda gelişen ve geçici olduğunu düşündüğümüz şartlar sebebiyle eczanelerimizde yaşanan yoğunluk için çok kıymetli hastalarımızdan ve sayın kamuoyundan anlayış bekliyoruz.

32. Bölge Muğla Eczacı Odası olarak vatandaşlarımızın sağlık ve ilaç hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak ve eczanelerdeki hasta yoğunluğunu azaltmak için gereken tüm çabayı göstermeye ve kamuoyunu bu konuda bilgilendirmeye devam edeceğiz. Süreci yakından takip ettiğimizi bildirir, saygılar sunarız” diye konuştu.