Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’den Yenigün Gazetesine Röportaj-2

“KIYILARIMIZA BÜYÜK BİR SALDIRI VAR”

“Büyükşehir Belediyemizin Muğla’yı korumak için açtığı dava sayısı 104, 39 dava aleyhte, 36 dava lehte sonuçlandı, 29 dava sürüyor.”

”Tüketim Kooperatiflerinin kuruluşunu hazırlıyoruz. Böylece hem üreten hem tüketen kazanacak. Bu model de bize özgü bir model. “

“İlk dönemimizde 1 Milyar 424 Milyon TL yatırım yaptık. 304 Milyon TL borç ödedik.”

“2 Milyar 737 Milyon TL yatırım yapacağız. 537 Milyon TL devrolan borcu ödeyeceğiz.”

“Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak tükettiğimiz enerji kadar üretmeyi hedefliyoruz.”

Röportaj: İsmail ATASEVER

Foto: Osman AKÇA

(DÜNDEN DEVAM)

-Hayvancılık alanında da projeleriniz var kısaca bahseder misiniz?

-Muğla için en uygun hayvancılık küçükbaş hayvancılık ve keçi. Kıl Keçisi projesini hayata geçirdik. 2 dişi 1 erkek olmak üzere üreticilerimize dağıttık. Şimdi ilk yavrularda yavru vermeye başladı. Üreticinin belli bir sayıya kadar satmaları yasak. Şu an sadece üretim yapmak durumunlar. Sürekli olarak hayvanlar her aşamada kontrol ediliyor uzman ekipler tarafından.

Keçilerin sütünü de mamul hale getireceğiz. Meşhur keçi peynirimiz marka olarak çıkacak. Tabi ki yine kooperatifleşme yoluyla.

Çünkü Türkiye’nin kurtuluşunun burada olduğuna inanıyorum. Biz belediye olarak çiftçimize örnekler ortaya koyacağız, desteklemeler yapacağız .

-MELSA’da son dönemlerde ürün çeşitliliğinin arttığını görüyoruz?

-Evet. MELSA’daki ürün satışlarımızı ve çeşitliliğini artırıyoruz. Normal ticaretini yapan esnafla hiçbir rekabetimiz olamaz. Biz sadece kooperatiflerin ürettiği yerel ürünleri alıyoruz, üstüne kendi amblemini koyuyoruz. Yani bu ürün Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin garantörlüğünde diyoruz. Bunun e-ticaretten pazarlanmasını da sağlamaya çalışıyoruz. Bir tüketim kooperatifi gibi ürüten kooperatiflerin ürünlerini tüketici ile buluşturuyoruz.

Bunu Türkiye’de pek yapan yok. Bunu yaparken bir şey kazanmak adına değil üreticinin kazanmasını sağlıyoruz. Bunu yaparken sadece kooperatiflerden ve belediyelerden ürün alıyoruz. Fabrika ürün almıyoruz.

Bu etap daha henüz tamamlanmadı ama biz ikinci etaba geçiyoruz. Tüketim Kooperatiflerinin kuruluşunu hazırlıyoruz. Böylece hem üreten hem tüketen kazanacak. Bu model de bize özgü bir model. Aracı ortadan kalkıyor.

-Bu konuyu biraz açar mısınız?

MELSA Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve Muğla’nın 13 ilçesinden 430 ürünü tüketici ile buluşturuyor. MELSA’da satışa sunulan 430 çeşit üründen 108 tanesi yerel üretici ve yerel işletme ürünü.  47 çeşit ürün ise MELSA tarafından üretiliyor.

6 kooperatiften 103, 3 vakıf iktisadi işletmesinden 25, 2 Belediye iktisadi işletmesinden 2, 5 yerel işletmeden 67,  15 yerel üreticiden 41 çeşit ürün alıyor.

MELSA’da Hatay, İzmir, Artvin, Ankara, Denizli gibi şehirlerden gelen farklı ürünlerde tüketici ile buluşuyor.

Üretim kooperatiflerimiz etkin hale gelirken aynı zamanda Muğla’da ve ülkemizin birçok noktasında kurulu ya da kurulacak tüketim kooperatiflerini teşvik etmek istiyoruz.

Amacımız üretimden tüketime aracısız bir zincir oluşturmak. MELSA’da buna büyük katkı sağlıyor

Tüm hemşehrilerimizi MELSA’ya yerel ürünleri görmeye davet ediyorum.

İsteyen vatandaşlarımız internet üzerinden de alışveriş yapma, sipariş verme seçeneklerini kullanabilirler.

-Sayın Gürün, son dönemlerde gerek dünyada gerekse ülkemizde çevreyi kirletmeden elde edilen enerji kaynakları gittikçe önem kazanıyor ve ülkeler temiz ve yenilenebilir enerji kaynak üretimlerine yöneliyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin de bu doğrultuda önemli çalışmalar var?

-Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak tükettiğimiz enerji kadar üretmeyi hedefliyoruz. Muğla sadece güzellikleri, eşsiz doğası, verimli toprakları ile değil bize her şeyi ile ilham veriyor. Muğla Belediyesi iken Türkiye’nin ilk şebekeye bağlı Fotovoltaik Sistem olan güneş enerji santralini mezbaha tesisimize kurduk.

Mezbaha tükettiği enerjinin yaklaşık yüzde 50’sini buradan karşılıyor. Yine Menteşe otogarımızın çatısı tamamen güneş panellerinden oluşuyor. Türkiye’de ilk yapıya entegre

Menteşe Mezbaha, Otogar çatısı, Bodrum Konacık Hizmet Binası çatısı, Bodrum Otogarı çatısına kurulan güneş panelleri ile 1087 kwh kurulu güce sahip olacağız.

Yaklaşık 1000 hanenin elektrik tüketimine eşit enerji üretecek tesislerimiz belediye bütçesine de yaklaşık 1 Milyon TL ekonomik kazanç sağlayacak.

Muğla Büyükşehir Belediyesi il genelinde yenilenebilir enerji kaynakları kullanımında yasalardan kaynaklanan boşluklar nedeni ile Türkiye’de bir ilk olan çalışmanın altına imza atarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne teknik bir rapor hazırlatarak meclisinde onaylattı.

-Muğla geneli 5 tesis Fethiye, Ortaca, Marmaris, Menteşe, Milas elektrik üretmeye başladı. 15 megawatt kurulu güce sahip, 5 Biyokütle Enerji Tesislerimizden toplam yaklaşık 32 Milyon 217 bin kilowatt elektrik üretimi sağlanmıştır.

4 kişilik bir hanenin aylık elektrik enerjisi tüketimi ortalama 250 kilowatt olarak düşünüldüğünde, bu güne kadar yaklaşık 130 bin hanenin bir aylık elektrik tüketimini sağlayacak elektrik enerjisi tesislerimizden üretilmiştir.

-Bütün bunların yanında Büyükşehir Belediyesi’nin önemli yatırımları gerçekleşti ve gerçekleşmeye devam ediyor. Kısaca bunları özetler misiniz?

-İlk dönemimizde 1 Milyar 424 Milyon TL yatırım yaptık. 304 Milyon TL borç ödedik.

2 Milyar 737 Milyon TL yatırım yapacağız. 537 Milyon TL devrolan borcu ödeyeceğiz.

OCAK 2019-HAZİRAN 2020 yatırım döneminde  301 milyon +141 Milyon Borç ödemesi, toplam 442 milyon 926 bin TL olarak gerçekleşti.

-Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yatırım ve projelere yönelik olarak kararlar nasıl alınıyor?

Büyükşehir Meclisimizde kararların yüzde 95’ini oy birliği ile aldık. Örneğin 1/25.000 nazım imar planı oy birliği ile geçti.

-Peki başta yol ve ulaşım olmak üzere devam eden inşaatlar hakkında bilgi verir misiniz?

-Devam eden yatırımlarımız ve tutarlarını ve gerçekleşme oranlarını şöyle özetleyebilirim;

-Bodrum Turgutreis Akyarlar Alt yapı ilk etap-350 Milyon yatırımın 120 Milyonluk kısmı,

-Fethiye Hisarönü Ovacık-127 Milyonluk yatırımın 60 Milyonluk kısmı,

-Kavaklıdere kanalizasyon 11 Milyonluk yatırım,

-Bodrum Otogar 74 Milyon TL  (Yüzde 95) otogar kendi enerjisini kendisi üretecek.

-Turgutreis Yaşam Merkezi 12 Milyon TL (Yüzde 35 tamamlandı),

-Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi -43 Milyon ( yüzde 95),

-Kent Meydanı 36 Milyon ( yüzde 64),

-Bölge Müzesi -17 Milyon (Yüzde 78),

-Yatağan Yüzme Havuzu -5 Milyon (Yüzde 90).

– Peki programda yer alan yatırımlar var mı?

-Elbette, Milas Ören 81 Milyon TL altyapı ve kanalizasyon, Milas Oditoryum, Marmaris İçmeler tesisi yatırımlarımız var. 

-Sayın Gürün, bilindiği gibi Muğla ülkemizde en fazla kıyı şeridine sahip il. Kıyılarımızın korunarak gelecek kuşaklara aktarılması büyük önem taşıdığı kadar oldukça da zor. Bu konuda çalışma ve hizmetleriniz nelerdir?

-“Mavi Deniz Temiz Kıyılar” projemiz önemsediğimiz bir projemiz.  Muğla 1480 km kıyı şeridi ile dantela gibi kıyılara sahip, Mavi yolculuğun hikayesinin başladığı kıyılar bunlar.

Türkiye’de Büyükşehirlerde bir ilk olan ve çevre ödülleri ile taçlandırılan Mavi Deniz Temiz Kıyılar ile Muğla’da 6 tekne, 2 atık alım merkezi ile deniz araçlarından atık topluyoruz.

2014 yılından bu güne kadar 9 bin 456 tekneye hizmet verdik. 

Akyaka’da 4 bin 180 adet tekneye, Dalaman ve Göcek koylarında ise 5 bin 276 tekneye hizmet verdik.

Teknelerden atık yağ, sintine, atık su ve katı atık hizmetimiz devam ediyor. Bugüne kadar 6 bin 874 litre atık yağ, 29 bin 995 litre sintine, 5 Milyon 219 bin 893 litre atık su topladık.

Karacasöğüt’de bin 150 metre karelik bir alanın tahsisini yaptık, tekne sayımızı da arttıracağız.

-Söz kıyı şeridinden açılmışken; kıyılardaki kaçak yapılaşmaya karşı Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin müdahil olduğu davalar söz konusu. Belediyenin kıyıların korunmasına yönelik olarak çalışma ve bakış açısı nedir?

-Kıyılarımıza büyük bir saldırı var. Mavi Turun merkezi neresi Muğla kıyıları ve Gökova Körfezi. Yapılan plan değişiklikleri ile sadece Gökova Körfezinde 70 marina yapılabilir. Hayal edin; Gökova Körfezinde 70 tane marina var. Burada artık Mavi tur olur mu? O zaman Gökova Körfezini Mavi Tur’dan çıkaracaksın. Peki Gökova Körfezini Mavi Turdan çıkarırsan geriye ne kalır? Yaptıkları plan bu!

Okluk Koyunda yapılan plan değişikliği ve hepsinin hukuki olarak peşindeyiz ve dava açtık.

Gökova Körfezi’nde 34 bin 162 hektar olan 1. derece sit bölgesine 12 bin 544 hektarlık 2’inci derece sit alanının, yani nitelikli doğal koruma alanı dahil edildi. Bunun 2 bin 447 hektarı denizin içerisinde.

Lokal değişiklik üzerinde görüş bildirmemize rağmen Körfez’in büyük bölümü ve deniz üzerinde yapılacak imar değişikliğine itiraz ettik. Bunun içerisinde Okluk Koyu’nda bulunan Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu da bulunuyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak Marmaris Okluk Koyu’na yapılan Cumhurbaşkanlığı Yazlık konutu için iki dava açtık. Ormanın içine yapılan konutun imar planlarına uygun olmaması nedeni ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na açılan davamız reddedildi.

İkinci dava ise İskele ve kıyı düzenlemesi ile ilgili imar planı onayınadır. Büyükşehir Belediyemizin Muğla’yı korumak için açtığı dava sayısı 104, 39 dava aleyhte, 36 dava lehte sonuçlandı, 29 dava sürüyor. Okluk Koyu’nda sit derecesi düşürülen bu alanın 20 HA’lık kısmında kamu hizmet alanı amaçlı imar planı Çevre ve Şehircilik bakanlığınca onaylandı. Plan alanı 20 Ha yani 200 dönüm. İnşaat alanı 40 dönüm ve 4 katlı bina yüksekliğinde. Ayrıca İskele  ve kıyı düzenlemesi amaçlı 1/5000 VE 1/1000 ölçekli nazım ve uygulama imar planı yapıldı. 

Söz konusu alanda planlanan kamu hizmet alanı büyüklüğü ve yapılaşma yoğunluğu itibariyle bölgenin doğal-ekolojik yapısını etkileyici niteliktedir. Bu planlara ilişkin itiraz edilmiş ve itiraz gerekçemize dair hukuki süreç başkanlığımızca başlatıldı.

(DEVAMI YARIN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir