• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
MUÇEP: “AKYAKA PANDEMİ MERKEZİ OLMASIN”
83 okunma

MUÇEP: “AKYAKA PANDEMİ MERKEZİ OLMASIN”

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:27
MUÇEP: “AKYAKA PANDEMİ MERKEZİ OLMASIN”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Gökova Meclisi yaptığı yazılı açıklamayla, Ula Belediyesi tarafından Sakin Kent Akyaka’da konser etkinliği düzenlenmesine tepki gösterdi.

Açıklamada, sahne düzenlemesi için ağaçların da kesildiği öne sürülen etkinliğin, koronavirüse davetiye çıkardığı ifade edildi.

Ula’ya bağlı Akyaka Mahallesinin merkezindeki ormanlık alanda, bayram dolayısı ile olağanüstü insan yoğunluğunun yaşandığı bir dönemde Ula Belediyesi’nce bir festival düzenlendiği belirtilen açıklamada, “Üstelik sahne düzenlemesi yapmak üzere söz konusu alanda ağaç kesimi de gerçekleştirildi. Tam da covid19 pandemisinin tekrar yükselişe geçtiği bir dönemde böyle bir organizasyon, pandemiye davetiye çıkarmaktır! Konserler için düzenleme yapılan orman alanı, yerleşim yerinin tam merkezinde bulunmaktadır.” denildi.

Açıklamada, festival alanında tatilcilerin çadırlar kurarak kalmalarının ve yeterli altyapı olmadan ihtiyaçlarını gidermelerinin, bölgede yaşayanlar için korona virüsünün yayılması dışında da önemli sağlık tehditleri içerdiği de vurgulandı.

“ANAYASAYA AYKIRI”

Olası bir yangına da dikkati çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Orman alanında çay ve yemek pişirmek için kullanılan tüp gazlar ve ağaçların altına park edilen benzinli araçların yakınlığı göz önüne alındığında, çıkabilecek küçük bir yangının kısa sürede felaket boyutlarına ulaşabileceğini tahmin etmek zor değildir. Ormanlar anayasaya göre amaçları dışında kullanılamaz. Anayasa’nın 169. Maddesine göre ‘Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez.’ Dolayısıyla, Ula Belediyesi’nce ormanlık alanın ormancılık dışındaki faaliyetler için kullanılması ve festival sahnesinin kurulması için ağaçların kesilmesi Anayasa’ya aykırıdır.”

BELEDİYEYİ UYGULAMADAN VAZGEÇMEYE DAVET ETTİLER

Açıklama, uygulamadan derhal vazgeçilmesi gerektiğinin altı çizilerek, “Akyaka’da yaşayan yurttaşlar olarak Ula Belediyesi Yönetimini halk sağlığını tehlikeye atan, orman ekosistemine zarar veren bu uygulamadan derhal vaz geçmeye davet ediyoruz ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nü orman ekosistemini korumak üzere gerekli önlemleri almasını talep ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Haber: Osman AKÇA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP