Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

MSKÜ’de 100. yılında Cumhuriyetimizin kadın yüzleri etkinliği

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde (MSKÜ) Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlamaları kapsamında 23 Ekim 2023 tarihinde “100. Yılında Cumhuriyetimizin Kadın Yüzleri” başlıklı iki oturumlu panel kapanış konseri gerçekleştirildi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nagehan Uçan Eke, Fakülte olarak bu anlamlı etkinliği Cumhuriyetimizin 100. yılında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile bahar dönemi için planladıklarını ancak 6 Şubat depremleri dolayısıyla yaşanılan derin üzüntü ve akabinde üniversitelerde uzaktan öğretime geçilme kararı sonrası ertelemek durumunda kaldıklarını ifade etti.

Doç. Dr. Nagehan Uçan Eke, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Kadın ve Erkek Her Daim Eşit Olmalı’ sözünü hatırlatarak MSKÜ’deki kadın ve erkek akademisyen sayısının yarı yarıya olmasına rağmen yönetici kademelerinde erkeklerin açık ara farkla önde olduğunu grafiklerle ortaya koydu.

Panelin birinci oturumunda Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Nur Erkızan ‘Kadının İnsan Hakları Üzerine’, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pervin Çapan ‘Halide Edip Adıvar’ın Bir Kadın Yazar Olma Serüveni’, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Aslı Çandarlı Şahin ‘Tarih Yazan Kadınlar: Öncü Kadın Hikâyeleri’ ve Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Ebru Açık Turğuter ise ‘Osmanlı’da ve Türkiye’de Kadın Hareketleri’ konusunda sunum yaptı.

Panelin ikinci oturumunda Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökben Ayhan, ‘Kültürel Mirasımızın Öncü Kadın Koruyucuları’, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysun Dursun ve mezun yüksek lisans öğrencisi Ayten Gümüş tarafından ‘Sözlü Kültür Belleğinde Türk Sinemasının Sultanı Türkan Şoray’ ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Gizem Ece Gönül tarafından da ‘20. Yüzyıl Kadınlarını Süreli Yayınlardan Tanımak’ sunumlar gerçekleştirdi.

Kapanış konseri Öğretim Görevlisi M. Seval Işıklı yönetiminde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türk Halk Müziği Korosu tarafından gerçekleştirildi. Etkinlik Öğretim Görevlisi M. Seval Işıklı ve Doğan Sanayır tarafından Zeybek gösterisi ile son buldu.