Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

MEKKE’NİN FETHİ VE KUDÜS GECESİ PROGRAMI DÜZENLENECEK

Anadolu Gençlik Derneği (AGD)

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Muğla Şubesi tarafından 31 Aralık Pazar günü ‘’Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi’’ programı düzenlenecek.

AGD Muğla Şubesi tarafından 31 Aralık Pazar günü saat 20.00’da, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi AKM B Salonu’nda ‘’Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi’’ programı, gerçekleştirilecek.

Programla alakalı şu açıklama yapıldı;
“Miladi takvimle 2023 yılını birkaç gün sonra geride bırakacağız. Biz birbiri ardına gelen gündüz ve gecelerin her insan için iyiden, doğrudan, faydalıdan, haktan ve adaletten yana olmak için bir imkân olduğuna inanıyoruz. Yine biz iki günü birbirine eşit olanın ziyanda olduğuna inanıyoruz. Her yeni gün yaptığımız iyiliklere, güzelliklere, faydalı ve doğru işlere daha fazlasını katma imkânımız var.
İslam ülkelerinde ve mazlum coğrafyalarda emperyalizm eliyle meydana gelen problemler ve gözyaşları son bulmuş değil.
Filistin toprakları işgalci israil tarafından işgal altında. Filistinli kardeşlerimiz 75 yılı aşkındır kendi topraklarını korumanın mücadelesini veriyor. Filistin’den her gün, her saat, her an şehit haberleri geliyor. 7 Ekim’den bu yana işgalci israil’in masum bebek, çocuk, kadın, yaşlı ve yaralılara yönelik saldırılarında 20 bini aşkın Filistinli kardeşimiz şehit oldu, 50 bini aşkın kardeşimiz yaralandı, binlerce kardeşimiz işgalciler tarafından tutuklandı, milyonlarca kardeşimiz yerinden edildi.
Filistin’in yanında birçok mazlum coğrafyada Müslüman kardeşimiz kan ve gözyaşına yıllardır maruz kalıyor. Yemen’de, Libya’da, Irak’ta, Suriye’de, Keşmir’de sular durulmuş değil. Doğu Türkistan Müslümanlarına yönelik baskılar gün geçtikçe artarak devam ediyor. Nijerya’dan Somali’ye Müslümanların yaşadığı birçok Afrika ülkesinde çatışmalar nedeniyle kırsal alanlar boşalmış, yüz binlerce insan toplama kamplarında yaşıyor.
Diğer taraftan; 8 Milyar insanın yaşadığı dünyamızda nüfusun üçte biri yeterli beslenme ve barınma imkânlarına erişemiyor.

Yaklaşık son 6-7 yıl içerisinde on binlerce insan Akdeniz’i aşmaya çalışırken yaşamını yitirdi. Avrupa’ya ulaşan çocuklardan on binlercesi kayıp, kendilerine ulaşılamıyor. Her gece 800 milyondan fazla insan aç yatıyor.

Emperyalist güçler tüm bunlar olurken hem kendi ülkelerinde hem de sömürdükleri birçok ülkede insanları farklı şekillerde uyutup uyuşturarak kitleleri duyarsızlaştırıyorlar ve hakikati örtbas etmeye çalışıyor. Dünyanın birçok yerinde insanlar savaşların ve çatışmaların gölgesinde yaşam mücadelesi verirken, emperyalizm eğlence sektörünün renkli ışıklarıyla geniş kitlelerin gözlerini boyuyor ve farklı uğraşlarla insanların gerçeklerden uzaklaştırılması adına her yıl olduğu gibi bu yıl da farklı kutlamalar ile insanlığı etkisi altına almaya devam ediyor.

Bizler Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak 31 Aralık gecesinde tüm Türkiye’de, yüzlerce noktada Mekke’nin Fethi Programını yıllardır düzenliyoruz. Bu yılda Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi adı altında yüzlerce noktada düzenleyeceğiz.

Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke İslam ordularınca Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri-miladi yıl dönümünü ya da fethin kronolojisini konuşmaktan ziyade fetih ruhunu kuşanmanın derdindeyiz.

Fetih, bir beldenin ve o beldede yaşayan insanların dimağlarının İslam’a açılmasıdır. Fetih, küfrün karanlığının Kelam ı Kadim’in berraklığıyla silinmesidir. Fetih, sonradan olma ilahlara reddiyedir. Fetih, insanların temel hak ve özgürlüklerini gasp eden zulüm düzeninden adil bir düzene geçen yolun açılmasıdır. Fetih; insanın, merhametle ve adaletle buluşmasıdır. Fetih insan olmanın, halife kılınmanın, dağların yüklenmekten çekindiği bir yükü omuzlamanın ve kulluk sözü vermenin gereğidir. Fetih sadece hakkın hâkimiyeti için çıkılan bir seferin sonucu değil; bilakis o sefere çıkabilme dirayetidir.

Biz Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bu coğrafyanın harcının İslam olduğuna, bu toprakları bize yurt yapan anlayışın fetih ruhu olduğuna inanıyoruz.

Fetih ruhunu ve hissiyatını birlikte yaşayabilmek ve manasını idrak edebilmek amacıyla 31 Aralık 2023 Pazar günü ülke genelinde bir çok noktada Muğlamızda ise Fethiye ve Menteşe Olmak üzere 2 nokta da gerçekleştirilecek olan “Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi” programlarımıza tüm halkımızı davet ediyoruz.”