Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Marmarisli turizmciler Kurban Bayramı’na hazır

Dünyanın ve ülkemizin en

Dünyanın ve ülkemizin en popüler tatil kentlerinden olan Muğla’nın Marmaris ilçesinde yaz sezonu yoğunluğu devam ederken, turizmciler Kurban Bayramı için de tatilcileri beklemeye başladı. Turizmciler, tatilcilere sahte tatil siteleri konusunda da uyarıda bulundu.

Yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği turizm kentlerinden biri olan Marmaris’te Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkması ile birlikte ilçede yoğunluk yaşanmaya başladı. Marmaris Ticaret Odası (MTO) Başkanı Mutlu Ayhan “Kurban bayramının 9 güne çıkmasıyla beraber bayram tatili rezervasyonlarımızda yoğunluk başladı. Marmaris’te dolu dolu bir bayram geçireceğiz. Tüm otellerimiz başta olmak üzere tüm işletmelerimiz, dükkanlarımız, mağazalarımız sezona hazır. Bayram itibariyle de yoğunluğun başlamasıyla beraber Ekim ayı sonuna kadar ciddi bir sezon bekliyoruz” diyerek tüm vatandaşların bayramını kutladı.

MTO Başkanı Ayhan kapıda vize uygulaması ile özellikle Marmaris üzerinden Yunan adalarına geçişlerle ilgili “Şu an için bunu çok iyi veya kötü yorumlamamız için henüz erken. Çünkü eğer gelen misafirlerimiz tatilinin bir gününü Yunan adalarında geçirmek üzere Marmaris’e geliyor ve tatilin kalanını Marmaris’te geçiriyor ise bizim için iyi. Ancak eğer tatillerini Marmaris’e gelip araçlarını park edip Yunan adalarına gidiyorsa bu kötü. Bunu biz zamanla göreceğiz” dedi.

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan Marmaris’te etkinlik sezonunun da devam ettiğini belirterek, “11 Mayıs’ta başlayan ve bu yıl dördüncüsü düzenlenen Marmaris Kültür Sanat Festivali 30 Haziran tarihine kadar devam ediyor. Ben tüm halkımızı, özellikle sanatseverleri tatillerini geçirmek üzere Marmaris’e davet ediyorum. Festival kapsamında çeşitli etkinlikler, söyleşiler, konserler ve yarışmalar düzenlenecek. Özellikle 22 Haziran’da düzenlenecek olan Fazıl Say, Serenad Bağcan ve Yekta Kopan gibi sanatçılardan oluşan dünya konserinde misafirlerimiz Marmaris’te Amfi Tiyatro’da izleyebilirler” dedi.

“Bayram tatili turizm esnafına can suyu olacak”

Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Ayyıldız, yaz sezonu ve Kurban Bayramı tatili ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kurban Bayramı tatilinin uzatılması biz turizm bölgesindeki esnaflara can suyu gibi geliyor. Bölgemizdeki esnaflarımız bayram tatili için bölgemizi tercih eden tatilciler için hazırlıklarını tamamlayıp dört gözle bekliyor” dedi.

Ayyıldız ayrıca Yunan adalarında tatil için “Biz turizm esnafları olarak bu algıyı aslında kırmak istiyoruz. Nedeni de şu. Dünyanın her yerinde bir ürünü her fiyattan alabilirsiniz. Yani bir ürünü uygun fiyata da alabilirsiniz, orta fiyata da alabilirsiniz, yüksek fiyata da alabilirsiniz. Bunun temel nedeni almış olduğunuz hizmetle alakalıdır. Yani hiç kimse Türkiye’deki tatil fiyatlarının diğer işletmelerde ve diğer ülkelerdeki tatil fiyatlarından çok yüksek olduğunu bence düşünmesin. Bunun temel nedeni alacağınız hizmetle alakalı. Ben size şöyle bir örnek vereyim. Bir lahmacun ya da bir karidesi Yunan adalarında da uygun fiyata yiyebileceğiniz yerler var. Çok yüksek fiyata yiyebileceğiniz yerler de var. Bu aynı sistem Türkiye’de de geçerli. Biz turizm esnafları olarak herhangi bir dış destinasyonun Türkiye’den daha uygun fiyata olduğuna inanmıyoruz ve buna tamamıyla karşıyız”’ şeklinde konuştu.

“Sahte sitelere dikkat”

Beş yıldızlı bir otelin işletmecisi Mehmet Biçer, “Kurban bayramı öncesi hareketlilik başladı. Marmaris’i çok yoğun bir bayram bekliyor. Gerek trafik, gerek otellerin yoğunluğu açısından, işletmelerin tedariklerini bir an önce tamamlamaları gerekiyor” dedi. Turizmci Biçer, özellikle tatil mevsiminde sahte sitelere dikkat çekerek, “Sahte tatil siteleri turizmin baş belalarından birisi maalesef. Misafirlerin, gerçek acentaların, markalı acentaların kendilerini otelleri aramasını özellikle tavsiye ediyorum. Bundan korunmanın en iyi yolu bu sanıyorum. Biraz da yasalarımız galiba bu tip sahte sitelerin kurulmasına çok engelleyici değil” diyerek dijital ortamda tatil rezervasyonu yapacak vatandaşları uyardı.

Marmaris’te çalışan turizmcilerden Anıl Demirkol, “Bayram tatili ve yaz tatili için gelecek olan misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak amacı ile hazırlıklarımızı tamamladık. Herkesi Marmaris’e tatile bekliyoruz” dedi.