Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Köylüler mermer ocağı istemiyor!

Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı

Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Eskihisar Mahallesi’ne yapılmak istenen mermer ocağına, vatandaşlar karşı çıktı. Basın açıklaması yapan Eskihisar Mahallesi sakinleri; “Eskihisar, kömür madeni yüzünden üç defa taşınarak büyük bedel ödemiştir. Proje sahası antik Stratonikeia mermer ocakları olup, zeytinlik sahalar ve mahallemizin içme su kaynaklarının bulunduğu bir alandır. verilen ÇED gerekli değildir kararı hukuksuzdur.” İfadelerini kullandılar.

Eskihisar köylüleri, bölgede yapılmak istenen mermer ocağına karşı gelmek için Muğla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Muğla İl Müdürlüğü önünde bir araya geldiler.
Mermer ocağının yapılmaması için dilekçe veren vatandaşlar konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Muğla ili Yatağan ilçesi Eskihisar Mahalle muhtarı ve halkı olarak, yaşamı savunanlar olarak burada çevre şehircilik ve iklim değişikliği müdürlüğü önünde mahallemiz sınırlarında ruhsat alanı 750 dekar, izin alanı 250 dekar, ÇED alanı 152 dekar olan ümit çelikten mermer maden ocağı projesinin ÇED ilanını itiraz için toplandık.

Proje sahası antik Stratonikeia mermer ocakları olup, zeytinlik sahalar ve mahallemizin içme su kaynaklarının bulunduğu bir alandır. verilen ÇED gerekli değildir kararı hukuksuzdur.

Eskihisar, kömür madeni yüzünden üç defa taşınarak büyük bedel ödemiştir. mahalle muhtarı olarak ve mahalle halkımız bu yıkım projelerine karşıyız. bu projenin iptali için adli ve idari olarak her türlü mücadeleyi hukuk devleti çerçevesinde yürüteceğimize basına ve kamu oyuna saygılarımızla bildiririz.”