• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
Kötekli batağında bir fidan daha kurudu
174 okunma

Kötekli batağında bir fidan daha kurudu

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:28
Kötekli batağında bir fidan daha kurudu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Ocakları Muğla Şubesi Başkanı Hüseyin Akar, üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in cinayete kurban gitmesine tepki gösterirken; “ Kötekli batağında bir fidan daha kurudu! Dedi.

Akar, cinayetlerin ve kadına şiddetin önüne geçilmesi için Muğla’da yapılması gerekenleri de öneri olarak sundu.

Akar; “ 1912 yılında kurulan Türk Ocakları toplum yararına çalışan ve milli ve manevi hassasiyetlerimize değer veren, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş harcında katkısı bulunan, siyasetten uzak partiler üstü bir sivil toplum kuruluşudur. Bizim dil, din, mezhep, ırk, renk ve bölge ayrımı yapmadan asgari müştereklerde birleştiğimiz herkese kapımız açıktır. Biz büyük bir aileyiz, hep birlikte Türk milletiyiz diyoruz. Dolayısıyla toplumda yaşanan her türlü yozlaşma ve olumsuzluklar bizi ilgilendirmektedir.

Türk Ocakları olarak biz milli ve manevi hassasiyetlerimizi ön planda tutarak toplumsal olaylara çözüm üreten yerdeyiz. En son yaşanan olaylardan birisi de Üniversitemiz Öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesi olayıdır. Bu ilk olmadığı gibi sonda olmayacaktır. Sivrisinekler öldürülmekle bitirilemez, yok edilemez, Sivri Sinekle mücadelenin başlangıcı bataklığın kurutulmasıyla başlar. Ne yazık ki öğrenci yerleşim merkezi olan Kötekli Mahallesi, bataklık haline gelmiştir. Geleceğimizin teminatı olan Üniversite gençliği eğlence merkezi haline gelen bu mekanlarda yok olmaktadır. Bu bataklık kurutulmalıdır. Burayı kurutmak sadece Emniyet veya Jandarmanın görevi değildir. Bu görev birçok kurum ve kuruluşu ilgilendirmektedir. Bildiğim kadarıyla Emniyet ve Jandarma teşkilatlarımız üzerine düşeni tam olarak yapmaktadır. İlgili kurumlar olan Üniversitemiz de bu konuda hassas davranmaktadır, ne yapabilirim diye kıvranmaktadır. Ancak bu durum sadece Üniversitemizin de işi değildir. Bu bataklığı kurutmak için bazı kurum ve kuruluşlar mutlaka bir araya gelmeli ve çözüm üretmelilerdir.” Dedi.

Akar, yöneticilere ve toplumu şu önerilerde bulundu:

“Türk Ocakları Muğla Şubesi olarak önerimiz şudur;

-İlgili Kurumlar olarak, Valilik,  Emniyet ve Jandarma, Büyük Şehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman üniversitesi Rektörlüğü, İş Dünyasını temsilen Ticaret Odası ve Esnaf Odası, Siyasi Parti İl Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları (Türk ocakları, Ülkü Ocakları, ilim Yayma Cemiyeti ) bir araya gelmeli.

-Bu kurumlar bir platform oluşturmalı.

-Bu platform oluşturulabilecek karşı çıkışlara karşı bir kamuoyu oluşturmalı.

-Bu bataklığın kurutulabilmesi için yapılabilecekleri tartışmalı ve maddeler halinde belirleyip kamuoyuyla paylaşmalıdır.

Neler yapılabilir.

-Öncelikle yasadaki bazı maddeler değiştirilmelidir. Mesela, Cami ve eğitim kurumları ile eğlence merkezlerinin arasındaki mesafeyi içeren madde 100 metreden 3 kilometreye çıkarılmalıdır.

-Büyük Şehir Meclisi bu tür eğlence yerleri için ayrı bir mekan oluşturmalı köteklideki ve şehir içindeki tüm meyhane veya buna benzer eğlence yerlerini yeni oluşturulacak merkeze taşımalıdır. Mesela Belediyeye ait sosyal alan bu tür yerler için ayrılabilir.

-Kötekli de bulunan eğlence yerlerine süre verilerek yeni yere taşınmaları sağlanmalı ve bundan sonra köteklide bu tür yerlere kesinlikle ruhsat verilmemelidir.

-Öğrencilerin eğlence anlayışı değiştirilmeyle çalışılmalıdır.

-Öğrencilere sosyal ve kültürel faaliyetler zorunlu hale getirilmelidir.

Biliyoruz ki ilgili kurum ve kuruluşlar üzerlerine düşeni isteyerek ve severek yapacaklardır. Sayın valimizin de Rektörümüzün de ve Belediye Başkanlarımızın da bu konuda hassas olduklarını ve bu sorunun ortadan kalkmasını istediklerini biliyoruz. Biz, Türk Ocakları olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.”

HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP