Sağlıkta şiddet son bulsun!

Mücadeleyle , azimle çıktığımız her yolda görünmeyen ancak hep var olan bir duvar şiddet.. Bu duvarı yıkamadığımız gibi gün be gün yeni bir tuğla örülüyor üzerine.
Yapılan araştırmalarda şiddete en çok maruz kalan meslek gruplarında Sağlık çalışanları başı çekiyor. Hemen her gün onlarca Hekim ve hemşire söZel ve fiziksel şiddete maruz kalıyor.
2012 yılında yürürlüğe giren “113 Beyaz Kod ” uygulaması şiddetin önlenmesi için oluşturulmuş ancak , sağlık çalışanı dövülüp ,sövülüp, öldürüldükten sonra ; şiddete maruz kalan sağlık çalışanının ücretsiz avukatlık desteği alabileceği bir içeriğe sahip yani şiddeti caydırmak ve önlemeyi içermiyor. Caydırıcı ve önleyici yasalar olmadıkça bu iş büyüyerek sürecek.
Türk Tabipler Birliği 15 Mart Beyaz Mitingi ile sağlıkta şiddete çekmek , önleyici yasaların yürürlüğe girmesi için seslerini duyurmak üzere Ankara ‘ya çağrı yapmıştı ki ‘Küresel Korona Krizi’ sebebiyle miting iptal edildi.
Bu bağlamda en zor zamanlarımızda emek veren ,zor çalışma şartlarında ,artsız arkasız ,uykusuz nöbetletle gününü gecesine katan sağlık çalışanlarına karşı daha duyarlı ve destekleyici olmalıyız. Nezaketimizi , saygımızı ve gülümsememizi eksik etmeyerek , onların da İnsan olduğunu insani ihtiyaçlarının olduğunu unutmayarak hayatlarımızı kolaylaştırabiliriz.
Tabi Hekimlerinizin de kendi arasındaki dayanışmayı arttırmaları, sendikalaşarak güçlenlenmeleri bu anlamda büyük katkı sağlayacaktır.
Tüm Sağlık emekçilerimizin 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun , sağlıkta şiddet son bulsun !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı