Kıbrıs-Bayraktar Bozkurt

featured

Kıbrıs Cumhuriyetini Yunanistan’a bağlamak amacıyla Rumların 1958 yılında başlattıkları Türklere karşı baskı, yıldırma ve yok etme politikalarına karşı o zamanki Türkiye Cumhuriyeti hükümeti dışişleri bakanlığı aracılıyla Kıbrıslı Türkleri korumak, onları Rum çetelerine karşı kendilerini yeterli korumayı sağlamaları için bir çalışma başlatır.

Birimin başına Em. Gnr. Daniş Karabelen Ankara’daki birime Bnb. İsmail Tansu Kıbrıs’taki göreve Yb. Rıza Vuruşkan getirilir. Rıza bey adaya İş bankasını teftiş için gönderilir. adı Ali Conan’dır Görevi TMT Başkanı; (BAYRAKTARDIR)

Artık bir şekilde yeraltı eğitim çalışmaları başlatılır. Türkiye’ye özel birimler şeklinde gelinerek kamplarda eğitilirler. Bu arada baskılar, yıldırmalar artar. buna karşı Türkiye’den gizli silah sevkiyatı TMT’ye başlar.

Türk gemicileri Kemal Sadıkoğlu, Muhittin Topcuoğlu ve Kıbrıslı TMT üyeleri adaya gizli gizli silah taşırlar, TMT üyelerinden Arı gurubu adı altında adaya 7. defa silah taşırken Asaf Elmas, Hikmet Rıdvan şehit olurlar bu arada beş bin mücahit silahlanır. Yine 1959 yılında elma adlı tekne silah taşırken İngiliz savaş gemilerince yakalanır. Ankara’dan emir derhal tekneyi batırın olur Asb. Bşç. Ali Levent “- Emredersiniz VATAN SAĞOLSUN TMT VAROLSUN” Son Sözü Olur.

Sene 1960 Türkiye’de ihtilal olur. iki yıl Kıbrıs unutulur gibi görülür. Ama Kıbrıs’a yeni bir Bayraktar atanır, Kıbrıs Lefkoşa Büyükelçiliği İdari Ateşeşi olarak adı KENAN ÇOYGUN ama Kıbrıs’a TMT’nin başına geçmesi için gönderilmiştir, adı Kemal Coşkun olarak bilinir Kod Adı. BOZKURTTUR

Adaya gelen Kenan Çoygun Lefkoşe’nin Rum kesimine yerleşir, 6 ay kadar EOKA lideri Girivası adım adım takip eder. Sonra eşini ve küçük oğlunu Kıbrısa getirir diğer iki çocuğunu Türkiye de bırakır. 5 yıl içinde de hiç Türkiye’ye dönmez. Çocuklarını da göremez, silah arkadaşları onlara yardımcı olurlar. Kıbrıs’ta Denktaş’la karşılaşır. Ondan güvendiği arkadaşlarının isimlerini ister. Sene 1963 olmuştur. Rum bölgesindeki Bayraktar Camii Pertev Paşa Türbesi, Ömeriye Camii ikinci defa saldırıya uğrar. Ekim 1963 de KARPAZ Bölgesinde toplanan EOKA cemiyeti cumhuriyeti yıkıp ilhakı gerçekleştirmeğe karar verir. Aralık ayında da Lefkoşe Türk lisesi Rum Polisler tarafından basılır, Türk öğrenciler yaralanır. 1963 Noeli kanlı Noel olarak anılacak baskınlar yapılır. Rumlar başkent Lefkoşe’ye sahip olunca. Kıbrıs’a hakim olacaklarını sanırlar. Kaymaklı Kasabasını alıp Lefkoşe’ye giden yolu kesmek istiyorlardı. EOKA’nın başına NİKOS SAMPSON gelmiştir. TMT teşkilatı olası saldırıya karşı hazırdılar. Oradaki Türkleri güvenli yerlere yerleştirdiler. (devamı var)

(Altaylı.net’ten naklen)

Kıbrıs-Bayraktar Bozkurt

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Muğla Yenigün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!