Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Kadının Muğla’da adı var, adayı yok!

Kadınların, belediyelerde seçme ve

Kadınların, belediyelerde seçme ve seçilme hakkı kazanmasının üzerinden 94 yıl geçmişken, Muğla’da bugüne kadar adaylarını açıklayan hiç bir siyasi parti, belediye başkan adayı olarak bir kadına yer vermedi.

31 Mart yerel seçimlerine yönelik siyasi partiler belediye başkan adaylarını açıklamaya devam ediyor. Partilerin, yoğun bir şekilde geçirdikleri aday belirleme süreçleri ve aday pazarlıkları sürerken, siyasi partiler bugüne kadar yine sınıfta kaldı.

Muğla nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar yaklaşan yerel seçimlerde de eril siyasette var olabilme mücadelesi içerisinde.
Türkiye’de kadınlar, 1930 yılında yerel yönetimlerde seçme ve seçilme hakkını elde etmelerine rağmen, Muğla yerel siyasetinde günümüze kadar yeterince yüksek bir siyasal temsil düzeyine ulaşamadı.
Aday listelerindeki erkek egemen anlayış karşısında birçok kadın örgütü itirazlarını yükseltseler de, düzeni değiştirme hedefiyle ortaya çıkan sol partilerde bile kadına eşit temsil imkanı verilmiyor yada verilemiyor…

Hangi eğilimden olursa olsun, siyasi partilerin aday belirleme süreçlerinde toplumsal cinsiyet kalıplarından bir türlü kurtulamadığı, her seçimde ortaya çıkıyor.
Muğla genelinde de kadınlar, halen gerektiği kadar belediye meclislerinde ve belediye başkanlığı koltuklarında yeterince temsil edilmiyorlar.
Muğla’da AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin bugüne kadar açıkladığı belediye başkan adayları arasında 1 tane bile kadın aday yok.
Peki olacak mı? Oda bu hafta belli olur…