IPARD 10. Başvuru Çağrısı’na 1940 başvuru geldi

service service

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yazılı açıklamasında, 7 Ocak 2021’de gerçekleştirdikleri IPARD-II 10. Başvuru Çağrısı kapsamında, hayvansal üretim sektörü için 45 milyon euroluk hibe paketini üreticilere sunduklarını hatırlattı. Pakdemirli, “İşleme-pazarlama sektörü için ise 80 milyon euroolmak üzere toplam 125 milyon euro, yani 1 milyar 125 milyon liralık hibe paketini yetiştiricimize ve yatırımcımıza sunduk. Bu hibe paketiyle amacımız kırsalda yeni yatırımların önünü açmak, istihdamı artırmak, katma değerli üretimi geliştirmekti.” değerlendirmesinde bulundu.

COVID-19 salgınının getirdiği zorluklara rağmen IPARD 10. Başvuru Çağrısı’na beklentilerin üzerinde başvurunun geldiğini ifade eden Pakdemirli, bu kapsamda başvuru süreleri tamamlanan 10. Çağrı kapsamında, 101 tedbirinden 172 milyon euro, 103 tedbirinden ise 225 milyon euro olmak üzere toplam hibe tutarının 397 milyon euro olan 1940 proje başvurusu yapıldığını aktardı.

Özellikle 103 tedbiri için IPARD II’deki en yüksek hibe başvuru tutarına ulaşıldığını vurgulayan Pakdemirli, “Pandeminin getirdiği zorlu koşullara rağmen IPARD programına yönelik büyük talep olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların büyük çoğunluğu desteklenebilecek

Pakdemirli başvuruların büyük bir kısmının desteklenebileceği müjdesini vererek şunları kaydetti:

“10. Çağrı bütçesi 125 milyon euro olmakla birlikte, 101 ve 103 tedbirlerinin mevcut kullanılabilir bütçeleri toplamı yaklaşık 190 milyon euro olduğundan, değerlendirmeler sonucunda uygun bulunan başvuruların büyük çoğunluğu desteklenebilecektir.”

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, IPARD 10. Başvuru Çağrısı kapsamındaki “et, süt ve meyve-sebze işleme-pazarlama” sektöründen IPARD II döneminin rekoru düzeyinde başvuru geldi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
IPARD 10. Başvuru Çağrısı’na 1940 başvuru geldi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Muğla Yenigün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!