Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Günübirlik kiralamalara müjde

‘Konutların Günübirlik Turizm Amaçlı

‘Konutların Günübirlik Turizm Amaçlı Kiraya Verilmesi’ ile ilgili çıkan kanun sonrası bazı işletmeler sorun yaşadı. AK Parti Muğla Milletvekili Yakup Otgöz, villaların turizm amaçlı kullanılması süresinin bir yıl uzatıldığını açıkladı.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile bağımsız birim olan, villa, ev gibi konut sahiplerinin başvuruları halinde turizm amaçlı kullanmaları için bir yıl süre verildi.

Bu izin ile başta; Fethiye, Milas, Seydikemer, Dalaman ve Datça gibi ilçelerde on binlerce vatandaşımızın sorunları çözüldü.

AK Parti Muğla Milletvekili Yakup Otgöz, yaptığı açıklamada; “Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda en üst düzeyde görüşmeler yaptık. Görüşmelerimiz olumlu sonuçlandı. Düzenleme için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ve Bakan Yardımcımız Nadir Alpaslan’a teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Konutların turizm amaçlı kiralanması faaliyetlerinin düzenlenmesine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik şöyle;

“Madde 1- 28/12/2023 tarihli ve 32413 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Faaliyetlerinin Düzenlenmesine İlişkin Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

Mevcut müstakil konutlar
Geçici Madde 2- (1) Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte turizm amaçlı kiralama faaliyetine konu olan müstakil konutlarda, başvurunun konut ibaresi içermeyen tapuyla yapılması halinde, taşınmaz üzerinde konut bulunduğuna ilişkin yazılı beyan üzerine 5 inci maddede istenilen diğer bilgi ve belgelerle birlikte tapu değerlendirilmeye alınır. Bu kapsamdaki başvurularda 31/12/2024 tarihine kadar geçerli olmak üzere izin belgesi düzenlenir.”