DOLAR 8,86221.11%
EURO 10,37880.59%
ALTIN 496,321,12
BITCOIN 373939-3,40%
Muğla
21°

AÇIK

19:06

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
GÖNÜLLÜ GENÇLER YÜREKLERE DOKUNMAK İÇİN SAHADA
102 okunma

GÖNÜLLÜ GENÇLER YÜREKLERE DOKUNMAK İÇİN SAHADA

ABONE OL
Ağustos 25, 2021 12:38
GÖNÜLLÜ GENÇLER YÜREKLERE DOKUNMAK İÇİN SAHADA
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezlerine bağlı gönüllü gençler, yangından etkilenen mahallelerde destek çalışmaları yapıyor.

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezleri tarafından yangın bölgeleri için 4 çalışma grubu oluşturuldu. Yangından etkilenen mahallelerde gençlere ve çocuklara yönelik sportif ve kültürel faaliyetler planlandı. 12 Ağustos’ta başlayan destek çalışmalarında 3 Gençlik Merkezi Müdürü, 12 Gençlik Lideri, 200 Gönüllü Genç, 16 Antrenör ve 2 Psikolog görev yapıyor.

2000 HANEYE ULAŞARAK 800’E YAKIN GENÇ VE ÇOCUĞUN KATILDIĞI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER YAPILDI

Milas, Bodrum, Yatağan, Marmaris, Köyceğiz, Fethiye, Seydikemer, Menteşe ve Kavaklıdere ilçelerinde yapılan çalışmalara, Uşak, Manisa, Aydın, İzmir başta olmak üzere diğer İllerden gelen gönüllü gençlerle birlikte Muğla Gençlik Merkezleri Gönüllü Gençlerinin oluşturduğu 200 kişilik grup, yangından etkilenen mahallelerdeki 2000 haneye ulaşarak 800’e yakın genç ve çocuğun katıldığı çeşitli etkinlikler düzenledi.

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün afete yönelik destek hizmetleri çalışma planına göre gençlik liderleri, gençlik merkezlerine bağlı gönüllü gençler ve antrenörler tarafından yangından etkilenen mahallelerde başta çocuklar ve gençler olmak üzere vatandaşlara yönelik destek çalışmaları planlandı. İhtiyaçların belirlenerek ilgili mercilere iletilmesi ve çeşitli etkinlikler yapılması için Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki gençlik liderleri, gönüllü gençler, antrenörler ve psikologlarında katılımıyla yangından etkilenen mahallelerde çalışmalar devam etmektedir.

4 BÖLGEYE 4 ÇALIŞMA GRUBU

Birinci bölge olarak Milas, Bodrum ve Yatağan ilçeleri belirlenmiş olup bu bölgelerde Milas Gençlik Merkezi tarafından destek çalışmaları sürdürülmektedir. İkinci bölge olarak Fethiye ve Seydikemer ilçeleri belirlenmiş olup bu bölgelerde Fethiye Gençlik Merkezi tarafından destek çalışmaları sürdürülmektedir. Üçüncü bölge olarak Marmaris ve Köyceğiz ilçeleri belirlenmiş olup bu bölgelerde Kötekli Gençlik Merkezi tarafından destek çalışmaları sürdürülmektedir. Dördüncü bölge olarak ise Menteşe ve Kavaklıdere ilçeleri belirlenmiş olup bu bölgelerde Muğla Uluslararası Gençlik Merkezi tarafından destek çalışmaları sürdürülmektedir.

VATANDAŞLARIN İHTİYAÇLARI VE SAHA TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

Gençlik Merkezi Müdürleri, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlükleri, Gençlik Liderleri, Gönüllü Gençlik Liderleri, Gönüllü Gençler, Antrenörler ve Psikologların görev aldığı grupların çalışma yapılan mahalleleri ziyaret ederek çocukların, gençlerin ve vatandaşların ihtiyaç ve saha tespit çalışması yapılmaktadır. Bu çalışmalar neticesinde belirlenen ve diğer kamu kurum ve kuruluşların faaliyet alanına giren ihtiyaçlar, Valilik yoluyla ilgili kurumlara bildirilmektedir.

Alan çalışması yapılan mahallelerde çocuklara ve gençlere yönelik sportif ve kültürel faaliyetler, yarışmalar ve etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinliklerde Çocuklara ve gençlere kitap, top, satranç, t-shirt, oyuncak vb. hediyeler dağıtılmaktadır. Mahallelerde çevre temizliği, hayvanlar için mama dağıtımı, moral bulup motive olmaları için gençlik merkezlerinin gönüllü müzik grupları ile birlikte şarkılar söylenerek, çocuklara yönelik faaliyet ve etkinlikler yapılmakta, vatandaşların ihtiyaçlarının belirlenmesi için hane ziyaretlerinde bulunulmaktadır. Yapılan yarışma ve etkinliklerde çeşitli hediyeler, kupa ve madalyalar verilmektedir.

İLMAN ”VATANDAŞLARIMIZA YÖNELİK DESTEK ÇALIŞMALARINA HIZLA BAŞLADIK”

Yapılan çalışmalar ile ilgili bir açıklama yapan İl Müdürü Ömer İlman şöyle konuştu:

“İlimiz genelinde çeşitli ilçelerimizde yaşanan yangın afetiyle mücadele kapsamında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak 17 tesisimizi yangınlara mücadele için tahsis ettik. Yurtlarımızda afetzede ve görevliler olmak üzere toplam 3200 kişiye barınma hizmeti sağladık. Spor tesislerimiz helikopterlerinin yakıt ikmal alanı oldu. Bazı tesislerimiz ve gençlik merkezlerimiz yardım toplama merkezi olarak hizmet verdi.351 personelimiz bu kapsamda aktif olarak görev aldı.

TEMEL AMACIMIZ MORAL VE MOTİVASYONUNU YÜKSELTMEK

Yangınların bitmesiyle birlikte yangından etkilenen 9 ilçemizde bulunan 55 mahalleye yönelik çocuklarımıza, gençlerimize ve vatandaşlarımıza yönelik destek çalışmalarına hızla başladık. Temel amacımız yangından etkilenen mahallelerde çocuklarımızın, gençlerimizin ve vatandaşlarımızın moral ve motivasyonunu yükseltmek. Aynı zamanda amacımız gençlerimizle onları buluşturarak gençlerimizin sosyal sorumluluk bilinçlerini güçlendirmeleridir. Bu kapsamda ziyaret ettiğimiz mahallelerde birçok sosyal sportif etkinlikler gençlerimiz tarafından yapılmaktadır.

Bu çalışmalar önümüzdeki günlerde ve aylarda devam edecektir. İlimiz dışından Aydın, Manisa, Uşak, İzmir başta olmak üzere diğer illerimizden de gelen gönüllü gençlerin sahada yapmış olduğu güzel çalışmalar geleceğimize dair bize büyük umut vermektedir. Bu vesileyle çalışmalarda görev alan tüm ekibimize ve gönlü güzel gençlerimize şükranlarımı sunuyorum. Yangından etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

Haber : Esma Turan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP