Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Turgay Delibalta

FARKINDA MISIN?

Son üç yıldır Muğla’da yaşıyorum. Dokuz yıl kadar önce de kısa süreli Muğla ve ilçelerinde yaşama olanağı buldum. Ülkemizde yaşayan memur, işçi emeklilerinin rüyası olan bahçeli ev ve sahil kasabası rüyası benim için kısmen de olsa gerçekleşmiş oldu. PANDEMİ’nin Dünya’ya ve ülkemize getirdiği yaşam biçimi, ev de zamanı değerlendirme gibi alışkanlıklar edindirdi. Ben de zamanımı evimin bahçesinde küçük bir atölyede resim, heykel yaparak doldurmaya çalıştım. Asıl yapmakta olduğum şu ana kadar yazdığım on üç romana yeni birini de katmaktı. On dördüncü de on beşincide bitti.

               Ama bir şey vardı. Ne yaparsanız yapın mutlak insan olmalı yapıtlarınızı paylaşacak. Paylaşımınız daha anlamlı ve etkin olacak kendi dünyanızda.  Bu nedenle RÜYA PARK AVM’  de birbirinden kıymetli şair, yazar, sanatçıların katıldığı bir hafta süreli kitap, resim, heykel günleri düzenledik. Kitap günlerinde üniversiteden kıymetli yapıtlarıyla konusunda yetkin şair, yazarların Muğla halkı ile buluşması, üniversiteden öğrencilerin katılımı mutlu etti bizi.

               Yerel basının ilgisi ve yapılan etkinliği köşe yazılarında, haber sayfalarında paylaşmaları övgüye değerdi. Geçmiş yıllarda yerel ve ulusal gazetelerde makale yazma olanağım olmuştu. Hatta kısa bir süre ‘Ankara’da Yeni Ulus ve Şimdi İmece gazetesini’ çıkarma, yayımlama olanağım oldu.’ Olanak mı olanaksızlık mı tartışılır tabi. Günümüzde yerel gazete çıkarmanın ne derece güç olduğunu önemli bedeller ödeyerek öğrenmiş oldum.

               Haftada bir kez olmak üzere Sevgili Hüseyin ATILGAN’ın Yazı İşleri Müdürlüğünü yaptığı YENİGÜN gazetesinde güncel değerlendirmeler yapmaya çalışacağım.

Güncel değerlendirme derken hemen bir yıl kadar önce ilimizde olan yangınların olduğu günlerde alevlerin mahallemizden görüldüğü ve küllerin yağdığı günleri hepiniz anımsıyorsunuz. O günler geri gelmesin dileğiyle. Yangın canımızı yakarken ikamet ettiğim Yeniköy de beni etkileyen, duygulandıran bir olaya tanık oldum. İlk yazım da sizlerle paylaşmaktan mutlu olacağım. Mahallemiz de Cedit Köyü Kültür ve Dayanışma derneğinde Erdinç BİLGEN, Süleyman İLKBAHAR, İsmail CEYLAN, Mehmet ÇOLAKOĞLU, Mesut SOLMAZ öncülüğünde iki gün gibi kısa sürede mahallelilerden toplanan paralarla yangınlarda kullanılmak üzere iki tane su tankeri alındı. Ben birçok dernek ve sendikada görev aldım. İki gün gibi bir sürede önemli sayılacak miktarda paranın toplanması ve sonuç elde edilmesi benim tanık olduğum önemli örneklerden biriydi. Kısa sürede bu dayanışmanın gerçekleşmesi övgüye değerdi. Yeniköy’deki bu davranışın Muğla’mıza belki de tüm ülkemize örnek olması içten dileğimdir.

               İnanıyorum ki Muğla’mızda bilemediğim daha çok dayanışma örnekleri vardır. Bu güzel anımı sizlerle paylaşarak bu hafta YENİGÜN Gazetesi okuyucularına merhaba demek istiyorum. Hep Böyle güzel anılar paylaşmak dileğiyle haftaya görüşmek üzere.

                                                                                                               Turgay DELİBALTA

                                                                                             Yazar

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER