DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5674862,39%
Muğla
11°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
EĞİTİM-SEN MUĞLA: “ÜNİVERSİTEDEKİ KADROLAŞMANIN TAKİPÇİSİYİZ”
631 okunma

EĞİTİM-SEN MUĞLA: “ÜNİVERSİTEDEKİ KADROLAŞMANIN TAKİPÇİSİYİZ”

ABONE OL
Eylül 20, 2021 15:19
EĞİTİM-SEN MUĞLA: “ÜNİVERSİTEDEKİ KADROLAŞMANIN TAKİPÇİSİYİZ”
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde (MSKÜ) gerçekleşen atamalarla ilgili Eğitim-Sen Muğla Şubesi Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada, atamaların liyakata göre yapılmadığına dikkat çekilerek, “ Üniversitedeki bu kadrolaşmanın takipçisi olacağız” denildi.

Son günlerde tartışma konusu olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde (MSKÜ) gerçekleşen atamalarla ilgili Eğitim-Sen Muğla Şubesi Yürütme Kurulu tarafından açıklama yapıldı.

“MSKÜ’DE HÜLLE YOLUYLA ATAMA”

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Üniversiteler; bilme arzusunun önünde engellerin olmadığı, bilimsel gerçeklik arayışı ile hakikatin çarpıtılmadan herkese karşı ileri sürülebilir ve savunulabilir olduğu, elde edilen bilginin toplumla özgürce paylaşılabildiği yerlerdir. Üniversiteler; öğrenme ikliminin örgütlenmesinde ve bilginin üretilmesinde öznelerin eşitliğini, kolektif çalışmayı, paylaşımı ve dayanışmayı esas alır, farklılıkların her birinin eşitliğini, toplumsal güç dengeleri bakımından azınlıkta olanın çoğunlukla eşit değerliliğini, herkesin eşitliğini güvence altına alır. Bu nedenle eğitim ve bilim emekçileri olarak, eğitimin ve bilimsel üretimin üniversitenin tüm çalışanlarının kolektif emeğinin ürünü olduğu bilinciyle, yükseköğretim alanında her zaman ‘yok sayılan’ idari ve teknik personelin sorunlarından bir tanesi de Görevde Yükselme Sınavının yapılmamasıdır.  Kamu emekçilerinin görevde yükselme ve unvan değişikliğinin en azından kağıt üzerinde ‘Liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlaması esas alınarak yapılması gerekirken maalesef ki uygulamada buna uyulmadığı ve hülle yoluyla atama gerçekleştirildiği duyumları alınmaktadır.

“LİYAKAT İLKESİNİ YOK SAYAN UYGULAMALAR”

Üniversitelerde bulunan Sekreterlik kadroları (Fakülte, Yüksekokul, Enstitü) sınavla yükselme kapsamında olmayıp atamaya tabi kadro olarak değerlendirilmektedir. İdarenin ‘takdiri ile’ bu kadrolara atamalar yapılmaktadır. Daire Başkanlığı, Fakülte, Yüksekokul, Enstitü Sekreterliği gibi kadrolar Görevde Yükselme Sınavı kapsamına alınması için hukuki zemin oluşturulmalıdır. Bu kadrolara atamanın da görevde yükselme gibi sınavlarla belirlenmesi gerekmektedir. Sınavlara giren adayların uzmanlık alanı ve kıdem gibi kriterleri baz alınarak puanları hesaplanmalı, sınav ile aldıkları puan ile bu puan toplamına göre bir değerlendirme yapılmalıdır. Liyakat ilkesini yok sayan, emekçiler arasındaki dayanışmayı ortadan kaldıran bu tür uygulamalar nitelikli bir yükseköğretim hizmetinin örgütlenmesinin ve emekçilerin insanca çalışma koşullarına sahip olmasının önünde büyük bir engel oluşturmaktadır. Bu durum idari personelin mutsuzluğunu arttırmakta, motivasyonunu düşürmektedir. Unutulmamalıdır ki Üniversiteler tüm bileşenleriyle bir bütün olarak hizmet üretirler.”

Açıklama sonunda üniversite yönetimine şu sorular da yöneltildi:

-02 Aralık 2019 tarihinde sonuçları açıklanan ve şu andaki Üniversite yönetiminin sınav komisyonunda yer aldığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sözlü sınavında sıralamaya girmeyen kaç adayın Yüksekokul, Fakülte Sekreterliği kadrolarına ataması ve/veya görevlendirmesi yapılmıştır. Yapılmışsa gerekçesi nedir?

-Ülkemizde kadrolu memurluklara atanma için Kamu Personel Sınavına Girme şartı aranırken bu sınava girmeden memur olan kişilerin Yüksekokul, Fakülte Sekreterliği kadrolarına ataması ve/veya görevlendirmesi yapılmış mıdır?

-İdarenin “takdiri ile” sekreter kadrolarına kaç kişinin ataması yapılıp; daha sonra hukukun çevresi dolanılarak tenzil-i rütbe ile alt kadro olan ama sınavla atanabilinecek olan “Şube Müdürü” kadrolarına ataması gerçekleşmiştir. Üniversitemizde sınavla atanabilecek kadrolara atama yapılmışsa atama gerekçesi nedir?

-Teknik Hizmetler Sınıfında olan kaç kişinin kurumlarda yönetim, icra, büro ve benzeri hizmetleri yürüten Genel İdare Hizmetleri sınıfında olan Yüksekokul, Fakülte Sekreterliği kadrolarına ataması ve/veya görevlendirmesi yapılmıştır. Yapılmışsa gerekçesi nedir?

-Tüm bu atama görevlendirmeler yapılmışsa atamaya/görevlendirmeye kim(ler) karar vermektedir?

-Tüm bu atama görevlendirmeler yapılmışsa bu konuda devreye giren birileri veya kurumlar var mıdır? Yoksa bu atamalar sadece atanan kişinin bireysel çabalarıyla mı olmuştur?

Haber : Esma Turan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP