DOLAR 8,86401.14%
EURO 10,40280.74%
ALTIN 499,171,70
BITCOIN 375437-3,08%
Muğla
20°

PARÇALI AZ BULUTLU

19:06

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
EĞİTİM-SEN MUĞLA ŞUBE BAŞKANI SAVRAN: “SALGINLA BİR KEZ DAHA YALNIZ BIRAKILDIK”
140 okunma

EĞİTİM-SEN MUĞLA ŞUBE BAŞKANI SAVRAN: “SALGINLA BİR KEZ DAHA YALNIZ BIRAKILDIK”

ABONE OL
Eylül 9, 2021 15:54
EĞİTİM-SEN MUĞLA ŞUBE BAŞKANI SAVRAN: “SALGINLA BİR KEZ DAHA YALNIZ BIRAKILDIK”
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim-Sen Muğla Şubesi yüz yüze eğitimin ilk haftasında okullarda yüz yüze eğitim için alınan önlemler ile ilgili bir anket düzenledi. Ankete katılan 1175 eğitimcinin yüzde 43’ü okullarda salgına yönelik hiçbir önlem alınmadığını, yüzde 39’u alınan önlemlerin yetersiz olduğunu, yüzde 11’ i önlemlerin kısmen alındığını ve yalnızca yüzse 7’si yeterli önlem alındığını ifade etti.

Eğitim-Sen Muğla Şubesi olarak yüz yüze eğitimin ilk haftasında okullarda yüz yüze eğitim için alınan önlemler ile ilgili bir anket düzenledi.

Anket ile ilgili açıklama yapan Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran, “Eğitim emekçisi arkadaşlarımızın yüzde 93’ünün yeterli önlemlerin alınmadığını belirttiği tablo şu an okullarda yaşanan gerçekliğimiz” dedi.

“SALGINLA BİR KEZ DAHA YALNIZ BIRAKILDIK”

Savran, şu ifadeleri kullandı:

“Eğitim Sen Muğla Şubesi olarak yüz yüze eğitimin ilk haftasında okullarda yüz yüze eğitim için alınan önlemler ile ilgili bir anket düzenledik. Anketimize katılan 1175 eğitim emekçisi arkadaşımızın %43’ ü okullarda salgına yönelik hiçbir önlem alınmadığını, %39’ u alınan önlemlerin yetersiz olduğunu, %11’ i önlemlerin kısmen alındığını ve yalnızca %7’ si yeterli önlem alındığını ifade etti. Anketimize katılan eğitim emekçisi arkadaşlarımızın %93’ ünün yeterli önlemlerin alınmadığını belirttiği tablo şu an okullarda yaşanan gerçekliğimiz. Salgının başından itibaren olduğu gibi yeterli önlemlerin alınmadığı koşullarda okullar açıldı ve biz eğitim emekçileri, öğrencilerimiz, velilerimiz salgında bir kez daha yalnız bırakıldık.

“KARAR AYLAR ÖNCESİNDE ALINMALIYDI”

Yüz yüze eğitimle ilgili okulların açılması yönünde alınan karar aylar öncesinde alınmalıydı. Ancak salgında kısa süreli yüz yüze eğitimin başlaması ile ilgili alınan kararlar sürecinde de yaşadığımız gibi yeterli önlemlerin alınmadığı koşullarda okullar açıldığında vakalar artmış, okullar tekrar kapanmıştı. Yüz yüze eğitimin sürdürülebilir olduğu ülkelerde de görüldüğü gibi okulların açık tutulabilmesi için alınması gereken önlemler son derce açıktı. Aşı, hijyen, havalandırma, fiziki mesafe; tüm koşulların birlikte sağlanması gerekiyordu.

“YETERLİ MİKTARDA HİJYEN MALZEMESİ YOK”

Okullardan aldığımız bilgi ile bir kez daha gördük ki; Okullara ulaştırılan maskeler son derece yetersiz ve işlevsiz; başta okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencileri olmak üzere öğrencilerin kullanımına uygun olmayan standart maskeler okullara gönderilmiş durumda. Siperlik vb. koruyucu malzemeler noktasında ise hiçbir hazırlık yok. Okullara yeterli miktarda hijyen malzemesi sağlanmamıştır. Başta lavabolar olmak üzere yeterli temizlik malzemesinin sağlanmadığı koşullarda yüz yüze eğitim devam etmektedir.

“YETERLİ ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILMAMIŞTIR”

Covid-19 rehberinde havalandırma sistemlerinin nasıl kullanılacağına dair madde olmasına rağmen kamu okullarının büyük çoğunluğunda havalandırma sistemi bulunmamaktadır. Kalabalık okullar, sınıflar sorunu devam etmektedir. Öğrenciler, eğitim emekçisi arkadaşlarımız 30-40-50-60 kişilik sınıflarda ve ortak kullanım alanlarında fiziki mesafenin sağlanmasının mümkün olmadığı koşullarda yüz yüze eğitime devam etmektedir. Ek dersliklerle ilgili hazırlıklar ve salgınla birlikte ihtiyaç ciddi boyutta artmasına ve atama bekleyen yüz binlerce arkadaşımız olmasına rağmen yeterli öğretmen ataması yapılmamıştır. Geçmiş yıllarda olduğu gibi temizlik personelinin İŞKUR üzerinden sağlanmaktadır. Temizlik personelinin görevlendirmelerinin okullar açıldıktan çok sonra yapılması önemli bir sorun olmayı sürdürmektedir. Temizlik görevlisi yardımcı personel olmayınca, birçok okulumuzda velilerimiz ekonomik yük altına girmek zorunda kalmaktadır

“SORUNLARI KAYIT ALTINA ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Okul giriş-çıkışlarında gerekli hazırlık ve planlama yapılmadığı için velilerin de okul önlerinde, okul bahçelerinde olduğu anlarda okullarda ciddi bir yoğunluk yaşanmaktadır. PCR testine yönelik uygulama yalnızca kağıt üzerinde kalmıştır. Nerede, nasıl, hangi koşullarda yapılacağı ve takibinin nasıl olacağına dair belirsizlik devam etmektedir. Yüz yüze eğitimin yeterli önlem alınmadığı koşullarda okulların şimdilik açık tutulmasını sağlayan yalnızca eğitim emekçisi arkadaşlarımızın çabalarıdır. Yaşanılan sağlık riskine rağmen yüz yüze eğitimi sürdürebilmek için insanüstü çaba gösteren eğitim emekçisi arkadaşlarımızın özlük, mesleki, ekonomik hakları açısından desteklenmesi yönünde tek bir adım dahi atılmamıştır. MEB’ i ve tüm karar alıcıları uyarıyoruz. Yeterli önlemlerin alınmadığı, yüz yüze eğitim için yeterli bütçenin sağlanmadığı koşullarda okulların açık tutulması durumunda öğrencilerimiz, eğitim emekçisi arkadaşlarımız ciddi risk altındadır. Yaşanılacak herhangi bir olumsuzluğun sorumlusu okullarda yeterli önlemleri almayanlardır. Eğitim Sen Muğla Şubesi olarak yeterli önlemler alınıncaya kadar eğitim emekçilerinin, öğrencilerimizin haklarını savunmaya, sorunları kayıt altına almaya devam edeceğiz. MEB; öğrencilerimizin, eğitim emekçisi arkadaşlarımızın sağlık hakkından, öğrencilerimizin kamusal eğitim hakkından sorumludur.”

Haber :Esma Turan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP