Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

DÜNYA BİSİKLET GÜNÜ MUĞLA’DA KUTLANDI

Muğla Gençlik ve Spor

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Bisiklet İl Temsilciliğince 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü değişik etkinliklerle kutlandı.

Muğla Kurşunlu Cami Meydanında bir araya gelen Bisiklet Toplulukları ve Kulüpleri burada açılan standlarda faaliyet ve etkinliklerini tanıtırken günün anısına şehir içinde 4 km lik bir farkındalık Bisiklet Turuda gerçekleştirildi. 7 den 77 ye değişik yaş gruplarından bisiklet tutkunlarının katıldığı etkinlik Bisiklet Turu’nun ardından yapılan eğence ile sona erdi.
Dünya Bisiklet Gününün bisikletin kolay, uygun fiyatlı, temiz ve çevreye uygun, sürdürülebilir bir ulaşım aracı olarak faydalarına dikkat çekmek amacıyla her yıl 3 Haziran’da kutlandığını belirten Muğla Bisiklet İl Temsilcisi İlker Cömert ; Bisiklet kullanımı, daha temiz hava ve daha az trafik yoğunluğuna katkı sağlıyor. Beraberinde getirdiği sağlık kazanımları ile sağlık harcamalarını azaltıyor. Ekonomik büyümeyi teşvik eden, eşitsizlikleri azaltan ve iklim değişikliğiyle mücadeleyi güçlendiren sürdürülebilir bir ulaşım sistemi olan bisiklet Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmada kritik öneme sahip. 15 Mart 2018’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, bisiklet kullanımının toplu taşıma sistemlerine entegrasyonuna ilişkin bir kararı kabul etmiş ve bisikletin sürdürülebilir tüketim ve üretimi teşvik eden olumlu bir mesaj taşıdığı, iklim üzerinde olumlu etkisi olduğu vurgulanarak bu gün Dünya Bisiklet Günü olarak kabul edilmiştir dedi. Bisikletin çevre dostu bir ulaşım aracı olmasının yanı sıra Turizm açısından da son derece önem arz ettiğini belirten Cömert, ilimizde düzenlenen Ulusal ve Uluslararası organizasyonlarla Bisiklet Turizmi adına önemli işler yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Muğla Valimiz ve Gençlik ve Spor İl Müdürümüz her zaman büyük destekçilerimiz. Ana hedefimiz Muğla’yı bir bisiklet kenti yapmak dedi.

Muğla’nın ilçesi Ula Belediyesinin Logosunda Bisiklet bulunduğunu da belirten Cömert; Logosunda bisiklet olan tek belediye Ula.bu çok önemli. Muğla genelinde halen istediğimiz bisiklet yollarına kavuşamadık. Hala karayollarında Bisikletliye gereken saygıyı tam olarak sağlayamadık. Belki Türkiye geneline baktığımız zaman hatrı sayılır bir noktadayız ama halen bisikletli kazaların ölümlerin olması bizleri çok üzüyor dedi.
Kısa sürede Muğla’da önemli bir bisiklet takımına da sahip olduklarını belirten Türkiye Bisiklet federasyonu Muğla İl Temsilcisi İlker Cömert; artık hedefimiz Dünya genelinde boy gösterecek Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunda yarışacak Profesyonel Bir Bisiklet takımını Muğla’ya kazandırmak. Muğla Valimiz İdris Akbıyık, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Kazım Açıkbaş ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Aras Bisiklete çok değer veren yöneticiler bu dönemde önemli işlere imza atacağımıza inanıyorum dedi.
Muğla Bisiklet Derneği, Mor Pedal, Enver Çevko, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bisiklet Topluluğu, Muğla Karya Bisiklet Takımı başta olmak üzere bir çok bisikletçinin katıldığı Etkinlik, Muğla Karayolları Şube Şefliğinin girişimleri ve Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü destekleri ile Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından gönderilen 3 bisiklet Kask ve eldivenin Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen Sungur köyü başta olmak üzere değişik köylerden tespit edilen çocuklara hediye edilmesi ile sona erdi.