Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Mustafa Baydan

DOĞAL AFET SİGORTALAR KURUMU POLİÇESİ (DASK)

Öncelikle bu yazıma, Kahramanmaraş merkez üssü olmak üzere, on ilimizi derinden etkileyen depremde, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar dileyerek başlamak istiyorum. Yazımda, kimi zaman bankada ev kredisi başvurusunda bulunduğumızda kimi zaman görsel ve yazılı basında karşımıza çıkan ve herhangi bir zamanda yıkıcı bir depremle karşılaştığımızda bizlerin yararını gözetmek amacıyla yapılması zorunlu DASK poliçesi ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

 2000 yılında kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), ülkemizde Zorunlu Deprem Sigortası edindirme, uygulama ve yönetimi faaliyetlerinden sorumlu tüzel kimlikli bir kamu kuruluşudur. DASK,  deprem geçtikten sonra hayatın kaldığı yerden devam etmek zorunda olduğu yaklaşımından yola çıkarak, deprem sonrasında vatandaşların hayatını yeniden,  güvenle sürdürebilmesini  amaçlar. Zorunlu Deprem Sigortası ile deprem ve depremden kaynaklanan yangın, infilak, yer kayması ve tsunami risklerine karşı, sigortalı konut sahiplerine maddi güvence sağlar. İster oturulamaz durumda ister kısmî hasarlı olsun, bina zararını en hızlı şekilde tazmin ederek, yaşamın normale dönmesine aracılık eder. DASK, Zorunlu Deprem Sigortasını  ülke genelinde sigorta şirketleri, bunlara bağlı acentelerden yaptırmak mümkündür. DASK Neyi Kapsar?

1)Deprem nedeniyle binanın yıkılması.

2)Deprem sonucu meydana gelen yangın, yer kayması, tsunami gibi afetlerin yarattığı maddi zararlar.

3)Binadaki temeller, ana duvarlar, bahçe duvarları, merdivenler, asansörler, koridorlar, çatılar, bacalar vs. alanlarda deprem sonucunda yaşanan hasarlar gibi durumları kapsar.

DASK’ın Amaçları Nelerdir?

1) Bütün konutları depreme karşı güvence altına almak.

2) Mali hasarların yükünü reasüre ederek (yeniden sigortalayarak) paylaşmak.

3) Devletin deprem kaynaklı giderlerini azaltmak ve gelecekte oluşabilecek hasarlar için fon oluşturmak.

4) Ülkemizde sağlıklı yapılaşmaya katkı sağlamak.

5) Toplum genelinde sigorta bilincinin gelişmesine destek olmak. 

 DASK poliçesini desteklemek  amacıyla diğer afetler karşı konutunuzdaki eşyaları da koruma kapsamına alan Konut Sigortası da yine bizleri güvence altına alan diğer bir sigorta ürünüdür.

Tarifsiz üzüntüleri hissettiğimiz bu günlerde, deprem sonrasında yaşanılan  maddi zararları en azami orana indirebilmek için DASK poliçesi ve Konut Sigortasının düzenli bir şekilde, her sene yenilenmesi sosyal sorumluluğumuzdur. Bu sorumluluğu yerine getirerek deprem sonrasında birey ve ülke genelinde daha fazla güvenceye sahip olabilmemiz için Zorunlu Deprem Sigortanızı yaptırmayı unutmayınız.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER