DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 5858940,14%
Muğla
11°

AÇIK

15:49

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
DİŞ SAĞLIĞI
89 okunma

DİŞ SAĞLIĞI

ABONE OL
Ekim 14, 2021 10:09
DİŞ SAĞLIĞI
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ağız ve diş sağlığı iyi bir beslenmenin göstergelerinden biridir. Diş sağlığını etkileyen birçok etmen olabilmesine rağmen beslenme bu konuda önemini her zaman koruyor. Sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü önerileri diş sağlığı önerileri ile örtüşüyor bu da bize bir kez daha doğru beslenmenin önemini gösteriyor.

Çürüklerin nedenleri nelerdir? Dişlerinizi nasıl koruyabiliriz? Yıllardır yenilen şekerli besinler ile diş çürükleri arasında bir bağlantı olduğu bilinmektedir. Ancak diş çürüklerinin gelişmesi ve gelişmemesi birçok faktöre bağlıdır. Genetik özellikler, tükürük miktarı ve akışı önemli faktörler arasındadır.

Bakteriler ağzınızda oluşan görünmeyen bir film olan diş plağı içerisinde bulunur; diş yüzeyine ve diş eti çizgisi boyunca yapışır.

Çürük oluşum süreci, karbonhidratların (şeker ve nişasta) asit yapmak üzere ağzınızda ki bakterilerle karışması sonucu başlamaktadır. Ağzınızda bakterilerin oluşturduğu asitler diş minesini aşındırarak diş çürüklerine neden olur.

Diş çürüğüne karşı oluşturulacak ilk savunma, plağın fırçalama ve diş ipi ile temizlenmesi ve besinin ağızda bekleme süresinin sınırlandırılmasıdır. Yemek sonrası su içmek, yiyecek parçacıkları ve şekerlerin ortamdan uzaklaştırılmasına ve ferahlamaya yardımcı olur. Ancak bu uygulamalar ağzınızda ki bakterileri azaltmaz.

Peki bazı besinler diğerlerine göre daha mı fazla diş çürüklerini artırır? Burada önemli olan ne sıklıkla ve ne kadar süre ile dişlerinize temasta olduğudur. Öğün aralarında ne kadar sık karbonhidratlı besin tüketirsiniz. Sert şekerlemeler veya pestil türü emerek uzun sürede tüketilen besinler bakterileri daha çok besler.

DİŞ SAĞLIĞI İÇİN ÖNERİLER:

*Günde iki kez dişlerinizi fırçalayın ve günlük bakımını yapın.

*Düzenli olarak diş hekiminize kontrole gidin.

*Besinlerin cinsi de önemlidir. Mesela havuç, elma gibi sert ve lifli gıdalar dişeti dokusu üzerinde temizleyici etki yaparken, sürekli püre, muhallebi gibi yumuşak gıdaların yenmesi dişeti dokusunun dayanıksız olmasına sebep olur.

* Yer fıstığı, fosfat ve kakao, tannik asit içeriği ile ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur.

* Şekersiz veya ksilitol, karbamid, bikarbonat, flor, kalsiyum ve fosfat içeren sakızlar da tükürük akışını hızlandırarak plak birikimini azaltır ve diş çürümelerini engeller.

*Kalsiyum , A,B,C ve D vitaminleri de önemlidir. Kalsiyum dişleri kuvvetlendirir. Ancak kalsiyumun kana karışıp dokulara taşınması için D vitamini gerekmektedir. Aynı zamanda proteinler de kalsiyumun dokulara taşınmasını sağlar.

*A vitamini eksikliği diyeti dokusunun enfeksiyona karşı dayanıklılığını azaltmakta ve iyileşmesini geciktirmektedir. Aynı zamanda diş sürmesinde gecikmelere de yol açmaktadır.

*B vitamini eksikliğinde , ağız dokularında hassasiyet ve dişleri çevreleyen dokularda çabuk bozulma görülebilmektedir.

*C vitamini eksikliği ise yine kireçlenme bozuklukları ve dişetlerinde kanamalara yol açan bazı hastalıklara sebep olur.

DİŞ ÇÜRÜKLERİNİ ARTIRAN BESİNLER:

* Şeker: Şeker yenildikten sonra dişlerin temizlenmesini gerektiren bir maddedir. Şekerli gıdalar, karamel ya da öksürük şurubu, formu ne olursa olsun dişlere yapışarak, boşlukları doldurarak bakteri üremesine açık bir ortam oluşturur.

* Nişastalı Gıdalar: Nişasta kompleks karbonhidratlar içerir. Ağızda sıkışan ufacık bir parça ekmek ya da patates milyonlarca bakteriyi beslemektedir. Poğaça, kurabiye gibi hamurişlerinden uzak durulmalıdır.

* Gazlı içecekler: Fazla şeker içermektedirler. Ayrıca diş minesini aşındıran fosforik ve sitrik asitler içerirler. Enerji içecekleri, çok şekerli çaylar ve limonatalar da çürüğü hızlandırır.

* Alkol: Ağız kurumasına neden olur. Böylece hızla plak oluşur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP