Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

DİNLERİ ARAŞTIRAN ÇİNLİLER MUĞLA’DA MEVLEVİLİĞİ ÖĞRENDİ

Çin’den dinleri araştırmak için

Çin’den dinleri araştırmak için Muğla’ya gelen 9 kişilik turist kafilesi, Mevlevilik hakkında bilgi aldı, Şahidi Camisi’nde meditasyon yaptı.

Çin’den 9 kişilik turist kafilesi kültür turları düzenleyen bir turizm firması aracılığıyla, Muğla’nın Menteşe ilçesine geldi.

Tarihi Arasta Çarşısı’nı ve Muğla sokaklarını gezen Çinli turistler, Ulu Cami’yi ziyaret ederek fotoğraf çekti. Daha sonra Şahidi Türbesi ve Camisi’ne gelen grup, burada Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinden emekli Prof. Dr. Namık Açıkgöz’den Mevlevilik hakkında bilgi aldı. Açıkgöz kafileye, camide Mevlevihane Mescidi döneminden kalma bölümde temsili zikir törenini gösterdi. Çinli turistler son olarak camide meditasyon yaptı.

Prof. Dr. Açıkgöz, Mevlevilik ve sufi geleneğini merak eden bir grup Çinli turistin Muğla’ya geldiğini belirterek, onlara Mevleviliğin tasavvuf ve ritüelistik boyutunu izah edip Muğla’daki Mevleviliğin temel hususiyetlerini aktardıklarını anlattı.

Firma yetkilisi Sedat Kirt, Anadolu’nun az bilinen hazinelerini, kültür ve inanç açısından önemli değerlerini, ilgili kişilere anlatmayı amaçladıklarını söyledi. Kirt, turların ilkinin deneme amaçlı İstanbul’dan başladığına işaret ederek, “Muğla’da devam ediyoruz. Önümüzdeki iki yıl Çin’den ve Avrupa ülkelerinden Mevlevilik üzerine turlar düzenlemeyi amaçlıyoruz. Muğla’da önemli bir Mevlevi dergahı bulunuyor. Anadolu’nun ilk Mevlevi dergahlarından birisi Şahidi dergahı burada. Bu amaçla Çinli grubumuzu Muğla’ya getirdik” dedi.

Grubun lideri Jiumei Lama, Türkiye’nin büyük, yüce bir ülke olduğunu, bu toprakların yüzyıllar içinde kutsal dinlere ev sahipliği yaptığını söyledi.

Jiumei, şunları söyledi: “Burada gönül kapımız ve gözlerimiz çok fazla açıldı. Bu bizi geleceğe yönelik daha da heyecanlandırdı. Gelirken bu kadar bilgi sahibi değildik. Burada öğrendiklerimizle gelecekte buraya grubumuzdaki öğrencilerin çok daha fazla ilgi göstereceklerini düşünüyoruz. Otel yönetiminden aracı kullanan şoföre, rehbere, bilgi veren hocamıza, basın mensuplarına kadar yakınlık hissettik. Çok sıcak bir ilgi gördük. Bu da bizim rahatlamamızı sağladı. İnanıyoruz ki sonraki ziyaretlerde insanlığın evrensel birlikteliğini yaşayacağız. Bunun için daha çok gelmek istiyoruz.”