• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
Çolakoğlu’ndan tepki ve kınama
141 okunma

Çolakoğlu’ndan tepki ve kınama

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:28
Çolakoğlu’ndan tepki ve kınama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Muğla İl Kadın Kolları Başkanı Gülgün Çolakoğlu, bir açıklama yaparak kadın cinayetlerine tepki gösterdi.

Ülkemizde kadın cinayetlerinin toplumsal bir sorun haline geldiğine dikkat çeken Çolakoğlu; “ Ülkemizde kadın cinayetleri, kadına yönelik araştırmalar kadınların aile yaşamlarından en çok eşlerinin veya yakın ilişki içerisinde olduğu erkeklerin fiziksel şiddetine maruz kaldığını göstermektedir.

Bu bir toplumsal sorun boyutuna ulaşmıştır. Son işlenen kadın cinayetine yorum yapmak veya henüz olay sıcaklığını koruduğu için sadece onun üzerinde durmak, bir toplumsal sorun haline gelen olayda yaraya merhem olmaz.

Öncelikle kadın cinayetleri toplumsal ve kültürel bir olaydır. Bir erkeğin öfkelenerek ya da cinnet geçirerek kadını öldürdüğün söylersek, sorunu kökten çözüm bulamayız. Asıl iş oralara nasıl geldi? O altyapıyı neler oluşturdu? Onun sosyal, toplumsal ve psikolojik boyutları üzerinde duralım, yarayı iyi teşhis edelim ki neşter atacağımız yerden çözüm alalım.

Kadının özgür, bağımsız olmasının ilk yolu ekonomik özgürlüğünü kazanmasından geçiyor. Bu öncelikli ve olmazsa olmaz düşüncemizdir. Kadın ne sadece çocuk doğuran bir kuluçka makinesidir, ne de sadece mutfağa hapsedilmiş, bir mutfak robotudur. O erkeğin eşi ve eş olmaktan gelen eşitidir.

Kadın; anamızdır, ablamızdır, kardeşimizdir, babaanne, anneannemizdir. En önemlisi de eşimiz ve eşitimizdir. Aynen bir elmanın diğer yarısı gibi. Kadına toplumda hak ettiği yeri sosyal ve toplumsal olarak verir ve öyle bakarsak, sorunlar da büyük oranda çözülecektir.

Tüm kadınlara yapılan zulümler, psikolojik ve fiziksel şiddet en önemlisi de cinayetler hiçbir gerekçe ile açıklanamaz. Şiddetle kınıyoruz. Tüm dava sürecinin yakın takipçisi olacağız” dedi.

Haber: Elif Ertan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP