DOLAR

8,6580

1.42%
EURO

10,1795

0.81%
ALTIN(gr)

487,65

1,55%
BİST 100

1.419,43

0.10%
  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
CHP’Lİ ERBAY ORMAN YANGINLARI İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ
92 okunma

CHP’Lİ ERBAY ORMAN YANGINLARI İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ

ABONE OL
Ağustos 26, 2021 11:39
CHP’Lİ ERBAY ORMAN YANGINLARI İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, Muğla ve ilçelerinde çıkan orman yangınlarının tüm boyutlarıyla araştırılarak ortaya çıkarılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ne araştırma önergesi ve Tarım ve Orman Bakanı, İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı tarafından ayrı ayrı cevaplanması istemiyle de üç soru önergesi verdi. Erbay, “Ciğerimiz yandı, doğup büyüdüğümüz topraklarımız yok oldu. Ama ne pahasına olursa olsun yanan alanların birilerine peşkeş çekilmesine yağmalanmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, Muğla ve ilçelerinde 29 Temmuz’da çıkan ve 2 hafta sonunda söndürülen orman yangınlarının tüm boyutlarıyla araştırılarak ortaya çıkarılması için TBMM’ye araştırma önergesi ve Tarım ve Orman Bakanı, İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı tarafından ayrı ayrı cevaplanması istemiyle de üç soru önergesi verdi.

“YANGINLARA KARŞI YETERLİ HAZIRLIK YAPILMAMIŞ”

Muğla’da yaşanan orman yangınlarında yaklaşık 70 bin hektar ormanlık alanın ve doğal hayatın yok olduğunu hatırlatan CHP’li Erbay, şunları söyledi;

“Muğla’da çok küçük bir alanda başlayan orman yangını, zamanında, doğru araçlarla, etkili bir müdahale yapılmadığı için 15 gün boyunca yayılarak devam etmiştir. Eğer yangınlara ilk anda yeterli düzeyde müdahale edilseydi bu büyüklükte bir tahribatla karşılaşılmayacaktı. Bu yangınlar bize gösterdi ki şimdiye kadar ilgili kurum ve kuruluşlar yeterli hazırlık yapmamışlar. Ne yangın koridorları açılmış ne yangın yolları hazırlanmış. Dahası orman yangınlarına müdahale için gerekli olan yangın göletlerinin bile yeterli seviyede olmadığı gerçeğiyle yüzleştik. Yangın yolları ve yangın koridorları yangın esnasında vatandaşların da desteğiyle açılmaya çalışılmıştır. Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Uygulama Esasları hakkındaki tebliğde yer alan önlem ve uyarıların hiçbiri yerine getirilmemiştir. Bakanlık ve ilgili kuruluşlar orman yangınları başlamadan önce alınması gereken önlemleri almamıştır.

“HAVA ARAÇLARI İLE MÜDAHALE İÇİN HAZIRLIK YOK”

Orman yangınlarına karşı en etkili yöntem olan uçak ve helikopterlerle havadan müdahale de çok geç kalınmıştır. Yangının ilerleyen safhalarında başlatılan hava müdahalesi de yeterli düzeyde olmamıştır. Günlerce yapılan çağrılara rağmen yeterli ve etkin bir hava müdahalesi yapılmamıştır. Ülkemiz yangın ülkesi olduğu halde neden gerekli önlemler alınıp hazırlıklar yapılmamıştır?

“PERSONEL ALIMINDA LİYAKAT YOK SAYILIYOR”

Orman personeli bölgeyi bilen, liyakatli ve tecrübeli kişilerden seçilmelidir. Ancak Orman Genel Müdürlüğü personel alımında; yetkin, sahayı bilen personel yerine siyasi yandaşların işe alınması gibi etkenler nedeniyle orman yangınlarına gerekli müdahale yeterli düzeyde yapılamamıştır. Personelin yeterli düzeyde eğitilmesi ve gerekli ekipmanlarla donatılması yangınla mücadelede büyük önem taşımaktadır.

“ASKERİMİZE NEDEN İZİN VERİLMEDİ?”

Muğla’da yaşanan orman yangınlarıyla ilgili diğer bir önemli nokta da askeri birliklerin destek amacıyla söndürme çalışmalarına çok geç katılmasıdır. Daha önce yaşadığımız her türlü felakette askerlerimizi halkın yanında çalışmalara katılırken görürdük. Fakat Muğla’da yaşanan orman yangınlarında askerlerimiz çalışmalara çok sonraları katılmıştır. Askeri birliklerimiz, disiplinli ve eğitimli çalışmaları ile yangın bölgesinde daha önce çalışmalara katılmış olsaydı daha etkin müdahale yapılabilirdi. Ancak kim ve neden askerlerin yangın söndürme çalışmalarına katılmasına izin vermedi?

“KOORDİNASYON SAĞLANAMADI”

Yangın söndürme çalışmalarına katılan birimler arasında koordinasyonun sağlanamadı.  Orman Kanunu’nun 69. Maddesine göre orman yangınlarını önleme ve söndürme görevi Orman İdaresinde olsa da yine aynı maddeye göre koordinasyonu sağlamak mahallin en büyük mülki amirliğinin görevidir. Ancak planlama yaparak, ekipleri sevk ve idare edecek bir koordinasyon merkezinin organize edilememesi, yapılan toplantılara muhalefet milletvekilleri ve belediye başkanlarının çağırılmaması önemli bir zafiyet olarak ortaya çıkmıştır.

CENNET MUĞLA’MIZIN YAĞMALANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Muğla’da yaşadığımız bu felaketin bütün yönleriyle araştırılarak, ihmallerin ve sorumlularının ortaya çıkarılması için TBMM’ye araştırma önergesi verdik. Ciğerimiz yandı, doğup büyüdüğümüz topraklarımız yok oldu. Ama ne pahasına olursa olsun yanan alanların birilerine peşkeş çekilmesine yağmalanmasına izin vermeyeceğiz. İhmalleri ve sorumlularını ortaya çıkarana kadar bu konunun takipçisi olacağız.”

ESMA TURAN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP