Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun;“Vakıf kiraları enflasyonun çok üstünde”

CHP Muğla Milletvekili Cumhur

CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 2023’de kira gelirinin 2 milyar 582 milyon TL olduğunu, kira artışının bir önceki yıla göre yüzde 71,34 olduğunu açıkladı.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün 2023 kira geliri 2 milyar 582 milyon lira oldu. CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun son 4 yılda Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kira gelirinin toplamda 6 milyar 129 milyon lira olduğunu açıkladı.

Cumhur Uzun, “29 bin 710 kiracısı bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü 2022 yılında 1 milyar 507 milyon TL kira geliri elde etmişken bu rakam 2023 yılında 2 milyar 582 milyon TL oldu. Özellikle 2023 yılında hesapladığımız kira artışı bir önceki yıla göre yüzde 71,34” dedi.

“Son 4 yılda Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kira geliri toplamda 6 milyar 129 milyon lira oldu” diyen Uzun, “Özellikle son yıllarda yaşadığımız krizden en çok etkilenenler; dar gelirliler ve ev ya da iş yerlerinde kiracı olarak iş yapmaya ve barınmaya çalışanlar. Bu doğrultuda iktidar her ne kadar kira artış oranlarını yüzde 25’e sabitledi ise de durumun Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kiracıları için aynı olmadığı ortada. Toplamda 29 bin 710 kiracısı bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü 2022 yılında 1 milyar 507 milyon TL kira geliri elde etmişken bu rakam 2023 yılında 2 milyar 582 milyon TL oldu. Özellikle 2023 yılında hesapladığımız kira artışı bir önceki yıla göre yüzde 71,34. Bu oran iktidarın açıkladığı enflasyonun ve belirlediği kira artış oranlarının çok üzerinde. Özel mülklerin kira artış oranına sınır getiren iktidar, vakıflara bağlı kiracılarda belirlediği sınırın 3 katı artışa gitmiş. Bu kabul edilebilir değildir” dedi.

‘KİRACILAR ARASINDA AYRIM MI YAPILIYOR?’
Genel Müdürlükçe tarafına iletilen cevapta tüm sorularının cevaplanmadığını, sadece günümüz itibarıyla kaç kiracı olduğunun ve son 4 yılın kira gelirlerinin açıklandığını dile getiren Uzun, “Son 4 yılda yapılan kira artış oranları ve en yüksek ve en düşük kira artışı yapılan taşınmazları da sormuştuk. Görülen o ki kiracılar arasında kira artışlarında da ayrım yapılıyor. Yüzde 850’ye varan kira artışı yapılan kiracılar basına yansımıştı. Biz önergemizde en yüksek artış yapılan ve en düşük artış yapılan mülkleri de sormuştuk ama yanıt alamadık. Genel müdürlük bu sorumuza “Ülke genelinde çok sayıda kiracı ve kiralanan taşınmaz bulunmakta olup, her taşınmazın bulunduğu konum özellik ve sözleşmesi gereği kullanım şekli farklılıklar arz etmektedir” demekle yetindi” ifadelerini kullandı.