Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

CHP İl Başkanı Balcı 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Başkanı Av. Zekican BALCI, 10 Ocak Gazeteciler Günü ile ilgili bir açıklama yaptı.

CHP İl Başkanı Balcı açıklamasında şu ifadeleri kullandı;
“Gazetecilik mesleği, Cumhuriyetin ve demokrasinin vazgeçilmez unsuru ve temel taşlarından biri olmakla birlikte, zor şartlarda yapılan, fedakârlık isteyen, önemli bir meslektir.
Demokrasinin ve toplum bilincinin gelişmesinde önemli katkıları bulunan, görevlerini yerine getirirken büyük fedakârlıkla tüm mesaisini Halkımızın doğru haber alması için harcayan, ilkeli, tarafsız ve objektif görev anlayışıyla, her türlü zor koşulda büyük bir özveriyle meslek etiğini her şeyin üstünde tutan Basın emekçilerimizin bu gayretleri, her türlü takdirin üzerindedir.
Türkiye’nin hatta Dünya’nın her noktasında, özverili çabaları ile doğru ve tarafsız haberi bulmak ve kamuoyu ile bunu paylaşmak üzere görev yapan Basın mensupları aynı zamanda hak ve adaletin sağlanmasında önemli bir görev üstlenmiştir.
Basın emekçileri, yeri geldiğinde çok zor şartlar altında çalışarak önemli bir kamu görevini yerine getirmektedir. Hiç şüphesiz, özgür basın ve ifade özgürlüğü; çoğulcu, çağdaş ve katılımcı demokrasinin ana unsurlarındandır. Bu özgürlüklerin olmadığı toplumların bağımsızlığı ve gelişmesi beklenemez.
Gazeteciler, halkı haberdar etmek için yeri geldiğinde kendi hayatlarını ortaya koymaktadırlar. Ekonomik şartların iyice ağırlaştığı günümüzde, bizleri habersiz bırakmayan, mesleklerini onurlarıyla yapan Gazeteciler, demokrasimizin vazgeçilmezleridir. Türk basın tarihi, Basın emekçilerinin alın terinin yanı sıra; gerçekleri korkusuzca yazdıkları için katledilen; Ahmet Taner Kışlalı’nın, Çetin Emeç’in, Abdi İpekçi’nin ve Uğur Mumcu gibi mesleği için canını hiçe sayan kalemlerin kayıplarıyla da yazılmıştır. Türkiye, canlarını verme pahasına mesleklerine âşık, “doğru” ,“tarafsız” ve “ilkeli” haberden sapmayan Basın mensupları sayesinde demokrasi mücadelesinde bugünlere gelmiştir. Onları minnetle anıyoruz.
Gazetecilik ilkelerinden şaşmadan, kamuoyunun vicdanı olan, gerçeklere ayna tutan kamuoyunu bilgilendiren, gücünü halktan alarak, yaşadıkları tüm baskılara rağmen, doğru ve tarafsız haber verme özgürlüğünden vazgeçmeyen tüm emekçi Gazetecilerimizin 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutlar, şükranlarımı sunarım.”