DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5670862,18%
Muğla
19°

HAFİF YAĞMUR

18:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
Çanakkale Savaşında iki not
39 okunma

Çanakkale Savaşında iki not

ABONE OL
Ekim 5, 2021 10:55
Çanakkale Savaşında iki not
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

…Keçi deresinden geçmemiz gerekiyordu.
Alay kumandanım; “Bu Sırat Köprüsüdür. Önce ben geçeyim sonra siz geçersiniz” dedi ve koşarak karşıya geçti ve sonra da ben geçtim.
Düşmanın makinalı tüfekleri durmadan çalışıyordu.Arkama dönüp baktığımda ne göreyim?Bir Mehmetçik elinde bakraçlar ateşe aldırmadan yavaş yavaş ilerliyordu.
“Koş koş vurulacaksın”diye bağırmama rağmen o hiç aldırış etmedi. Yanımıza gelince niçin koşmadığını sorunca; “Koşsam bakraçlardaki çorba dökülür ve arkadaşlarım aç kalır.”

Çanakkale savaşları sırasında cepheden çekilen fotoğrafının sol baş tarafında bulunan hayvan “köpek” değil bir “geyik”tir.

Savaşın tüm yokluğuna rağmen ( sınırlı yemek –içecek- cephane – bol sinek ) arasında askerlerimiz asla bu geyiği kesip yemeye bile kıyamamıştır. Fotoğraftaki askerlerimizin tamamı ise bu fotoğraf çekildikten çok kısa süre sonra şehit olmuştur.

ATATÜRK’TEN ANEKDOT

1937 yılında bir Eylül akşamı, on arkadaş iki sandala binerek Florya’da geziyorlardı. Bir aralık deniz köşkünden bir sandalın kendilerine doğru geldiğini fark ettiler. Herkes gürültüyü kesmişti. Atatürk’ün gür, aynı zamanda müşfik sesi duyuldu:

-Çocuklar, eğlentiniz çok hoşuma gitti. Aranızda bulunmayı arzu ettim.

Gençler bu ani ziyaretten son derece memnun ve heyecanlı, derhâl ATA’nın bizzat kullandığı sandalı aralarına alırlar. Üç sandal mehtaba karşı yol alırken ATA:”Aferin çocuklar, Türk gençleri hem çalışmasını, hem eğlenmesini bilmelidir. Memleket sizindir. Çalışın ve eğlenin.” der.

Genel Kurmay Başkanlığı Atatürk Araştırma ve Eğitim Merkezi (ATAREM) arşvinden.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP