Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Büyük Tehlike! Çin Kestanesi Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Kestane, kış mevsiminin vazgeçilmez

Kestane, kış mevsiminin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor. Ancak uzmanlar, kestane tüketiminde son derece dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Çünkü bazı kestane türleri insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Bu tehlikeli türlerin başında ise Çin kestanesi geliyor. Bildiğimiz kestane fiyatlarının pahalı olması ise Çin kestanesini özellikle büyükşehirlerdeki pazar ve market tezgahlarının popüler ürünü haline getiriyor. Peki, Çin kestanesi nedir, zararları nelerdir ve nasıl anlaşılır?

Bildiğiniz gibi kestane, kış mevsiminin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor

Ancak uzmanlar, ülkemizde oldukça sevilen bu lezzeti tüketirken dikkatli olmak gerektiğini ifade ediyor. Çünkü bu meyve temelde iki ana kategoriye ayrılıyor. İlk grupta tüketilebilir kestaneler yer alıyor. İkinci grupta ise insan sağlığını ciddi şekilde tehdit eden zehirli kestaneler yer alıyor. İşte bu zehirli türlerin en yaygın olanı ise Çin kestanesi.

Tüketilebilir kestane fiyatlarındaki pahalılık, Çin kestanesini pazar ve market tezgahlarının popüler ürünü haline getirmiş durumda

Özellikle de büyükşehirlerdeki tezgâhların bu zehirli kestane türü tarafından kuşatıldığını söylemek yanlış olmaz. Çünkü bu tehlikeli ürün bildiğimiz kestanelerin yarı fiyatına satılıyor. Uzmanlar ise insan sağlığını negatif olarak ciddi şekilde etkileme ihtimali bulunan Çin kestanesine karşı uyarıyor.

Çin kestanesi nedir?

Çin’in yanı sıra Tayvan ve Kore gibi ülkelere özgü bir meyve olan Çin kestanesi, yukarıda da değindiğimiz gibi zehirli bir kestane türü.

Çin’den ithal edilen bu kestane türü temelde hayvan yemi olarak kullanılıyor

Ancak bildiğimiz kestanelere kıyasla çok daha ucuz olması sebebiyle insan tüketimine uygunmuş gibi pazarlanıyor.

Son günlerde pazarlarda yapılan denetimlerde kilolarca zehirli kestane ele geçirildiği biliniyor

çin kestanesi

Özellikle büyük semt pazarlarında bu zehirli kestane türü yaygın olarak satılıyor.

Çin kestanesi zararlı mı?

Yukarıda da değindiğimiz gibi Çin kestanesi, zehirli kestane türleri arasında yer alıyor. Bu sebeple insan sağlığı için son derece zararlı olduğu biliniyor. Çünkü bu meyvelerde bulunan hemaglutinin isimli madde insanlar için toksik özelliğe sahip.

Uzmanların ifade ettiğine göre bu zehirli kestane, kanın pıhtılaşmasını engelliyor

çin kestanesi

Ayrıca tüketildiği zaman baş dönmesine, kusmaya, mide ağrılarına ve ishale neden olabiliyor. Bu sebeple uzmanlar, özellikle kestane satın alırken dikkatli olunması gerektiğini ifade ediyor. Peki, Çin kestanesini tüketilebilir kestanelerden ayırt etmek mümkün mü?

Çin kestanesi nasıl anlaşılır?

çin kestanesi

Son dönemde tezgâhları adeta ele geçiren Çin kestanesini, ilk etapta tüketilebilir kestanelerden ayırmak kolay değil. Çünkü herhangi bir kestane türünden farksız görünüyor. Ancak bu tehlikeli meyveyi diğer kestanelerden ayırmanın bazı yolları var. Her şeyden önce Çin kestanesi zararsız kestanelerden biraz daha büyük. Bununla birlikte uzmanlar özellikle kestanenin alt kısmındaki koyu bölgenin de normalden çok daha büyük ebatlarda olduğunun ifade ediyor.

Öte yandan aldığınız ürünün kokusu da kestanenin kökeni hakkında ipucu verebilir

çin kestanesi

Bununla birlikte Çin kestanesini diğer kestanelerden ayırt etmek için dikkat edilmesi gereken başka hususlar da var. Uzmanlar, Çin kestanesinin kabuğundan zor ayrıldığını, belirgin bir tadı olmadığını ve pişirme esnasında beyaz bir köpük salgıladığını dile getiriyor.