Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Borsa 19 Ekim’e nasıl başladı?

Borsa İstanbul’da BIST 100

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, önceki kapanışa kıyasla 25,34 puan yükselişle ve yüzde 0,32 değerlenerek 7.868,00 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yatay seyrederken, holding endeksi yüzde 0,26 arttı. Sektör endeksleri içinde en fazla kazandıran yüzde 1,84 ile finansal kiralama faktoring, en çok gerileyen ise yüzde 0,11 ile kimya petrol plastik oldu.

Bir önceki gün, satıcılı seyreden Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 3,36 değer kaybına uğrayarak 7.842,66 puandan tamamladı.

Analistler, küresel piyasalarda gözlerin bugün Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalara çevrildiğini ifade ederek, Orta Doğu’da süren çatışmalar ve ABD’de tahvil faizlerinin son 16 yılın zirvesine çıkmasının pay piyasalarını baskıladığını açıkladı.

ABD’de dün açıklanan veriler, konut inşaatının eylülde toparlandığını ortaya koydu. Buna göre, ABD’de ağustos ayında son 3 yılın en düşük seviyesine gerileyen konut başlangıçları, eylül ayında yüzde 7 yükselirken, inşaat izinleri söz konusu dönemde beklenenden az düştü.

Ekonominin gücünü koruduğuna işaret eden verilerden sonra Fed’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağına yönelik beklentiler güçlenirken, tahvil faizleri artışa geçti. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi 2007 tarihinden bu yana ilk kez yüzde 4,9’un üzerine yükseldi.

Bahsedilen gelişmelerle birlikte, Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, daha fazla faiz artırımının gerekip gerekmeyeceğini söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Analistler, BIST 100 endeksinde 7.840 ve 7.750 seviyelerinin destek, 8.000 puanın direnç seviyesinde olduğunu belirtti.