Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Bitcoin son 1,5 yılın en üst seviyesine çıktı

Analiz şirketi Coinmarketcap’in verilerine

Analiz şirketi Coinmarketcap’in verilerine göre, Bitcoin dahil küresel kripto para piyasasının değeri 24 saat içinde yüzde 8,8 artış göstererek 1,27 trilyon doları geçti.

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in fiyatı, son 24 saatte ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin spot ETF’sini (borsa yatırım fonu) onaylayacağına ilişkin spekülasyonların kripto sektörüne yönelik talebi yükseltmesiyle yüzde 12,4 arttı.

Böylece 34 bin doların üzerine yükselen Bitcoin, TSİ 07.30 itibarıyla 34 bin 432 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’in fiyatı üst üste 6 gündür yükselerek son 1,5 yılın en üst seviyesine çıktı.

Bitcoin’in son 7 gündeki değer artışı yüzde 23’e ulaşırken piyasa değeri 672 milyar doların üzerine yükseldi.

Kasım 2021 tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68 bin 990 dolarda bulunan Bitcoin, bahsedilen tarihten bu güne yüzde 50 değer kaybına uğradı.

Coinbase Global, bitcoin yatırımcısı MicroStrategy gibi kripto ile ilgili şirketlerin hisselerinin keskin bir biçimde yükselmesi dikkat çekti.

ABD’de ilk Bitcoin spot ETF’sinin piyasaya sürülmesiyle ilgili hala spekülasyonlar sürüyor.

ABD’de ilk Bitcoin spot ETF beklentisi, “SEC’in, mahkemenin Grayscale Investments’ın ETF başvurusunu reddetmesinin yanlış olduğu kararına itiraz etmeyeceği” yönündeki haberlerden sonra yüksledi.

Analistler, Bitcoin’de spot ETF’nin kullanıma sunulmasını, dijital para biriminin daha fazla dağıtımına ve kabulüne dair önemli bir adım olarak görüyor.

Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi Blackrock ile VanEck, WisdomTree (WT.N), Fidelity, Bitwise ve Invesco, SEC’e Bitcoin spot ETF’si için başvurmuştu.

Analistler, son jeopolitik gerilimlerin, hem fiziksel altın hem de birçok yatırımcının dijital altın olarak gördüğü bitcoin dahil olmak üzere kıt varlıklara olan talebi artırdığını açıkladı.

Piyasa değeri bakımından ikinci sırada bulunan Ethereum son 24 saatte yüzde 7,54’ten fazla değerlenerek bin 820 dolara ulaştı.