Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

BİSAM: Açlık sınırı 15 bin lirayı geçti

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu (BİSAM) ekim ayı açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Buna göre; açlık sınırı 15 bin 420 lira olurken, yoksulluk sınırı ise 43 bin 859 lira oldu.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu (BİSAM), Ankara’da dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenebilmesi için gereken gıda ve gıda dışı harcamaları hesaba katarak ekim ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasını kamuoyu ile paylaştı.
Açlık sınırı 15 bin 420 lira oldu

Rapor, son aylarda gıda, ulaşım ve barınma gibi alanlarda hızla yükselen fiyatlardan dolayı Türkiye’deki açlık ve yoksulluk riskinin her geçen gün arttığına dikkat çekti. Yapılan araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı ekim ayında 878 lira daha artarak 15 bin 420 liraya yükseldi. Açlık sınırı bir yıl öncesine göre 7 bin 179 lira artış gösterdi. Gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise bin 366 lira yükselerek 28 bin 475 liraya çıktı.
Yoksulluk sınırı 43 bin 859 lira oldu

Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır şekilde yoksunluk hissi çekmeden yaşayabilmesi için yapması gereken gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise Ekim ayında 2 bin 208 lira daha artarak 43 bin 859 liraya ulaştı. Yoksulluk sınırında son bir yıllık dönemdeki artış ise 19 bin 346 lira olarak gerçekleşti.

Ekim ayında dört kişinin giyim ve ayakkabı harcamaları bin 413 lira seviyesine ulaştı. Barınma (kira dâhil) harcamaları ise 5 bin 500 lira olarak kaydedildi. Ev eşyası harcamaları 3 bin 764 lira, sağlık harcamaları bin 209 lira oldu. Ulaştırma harcamaları 9 bin 435 lira düzeyine yükselirken, haberleşme harcamaları bin lira, eğlence ve kültür harcamaları 920 lira, eğitim harcamaları 677 lira, tatil-otel harcamaları 2 bin 916 lira ve çeşitli mal ve hizmetlerle ilgili harcamalar bin 641 lira oldu.