Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Birlik Sağlık Sen Muğla İl Başkanı Abdullah Gül; “Şifa bulmaya gelinen hastanelerimizde insanlarımız enkazlarda ölmesinler”

Kısa adı BASK olan

Kısa adı BASK olan Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfedarasyonu’na bağlı Birlik Sağlık Sen Muğla İl Başkanı Abdullah Gül, Menteşe Devlet Hastanesi’nin depreme dayanıklılığı ile ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kısa adı BASK olan Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu’na (BASK) bağlı Birlik Sağlık Sen Muğla İl Başkanı Abdullah Gül; “ Bugün yaptığımız saha çalışmalarında Muğla Menteşe Devlet Hastanesi’nin de bazı bölümlerinin yıkım kararının bazı bölümlerinin depreme dayanıksız olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Daha vahim kısmı ise bu raporların 2018’den bu yana olması ve hala hastanemizin faaliyette bulunmasıdır.Deprem değil ihmal öldürür. Şifa bulmaya gelinen hastanelerimizde insanlarımız enkaz altında ölmesinler. Sebep aynı ama kader aynı olmasın.” dedi.

“Deprem değil ihmal öldürür. Şifa bulmaya gelinen hastanelerimizde insanlarımız enkazlarda ölmesinler ” diyen Abdullah Gül; “ Bugün yaptığımız saha çalışmalarında Muğla Menteşe Devlet Hastanesi’nin de bazı bölümlerinin yıkım kararının bazı bölümlerinin depreme dayanıksız olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Daha vahim kısmı ise bu raporların 2018 den bu yana olması ve hala hastanemizin faaliyette bulunmasıdır. Sebep aynı ama kader aynı olmasın.” Diye konuştu.
6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve 11 ili yıkan depremi hatırlatan Abdullah Gül; “ Bilindiği üzere 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizde yaşanan depremde on bilerce insanımızı kaybettiğimiz gibi yüz binlerce vatandaşımızda yaralandı. Yaralananlardan çoğu hayatına şuan ya protez ile devam ediyor yada protez derdinde. Bu acı tablo başta yaşanan ilerde olmak üzere tüm ülkemizi yasa boğmuştur. Kapanmaz derin acılar ile birlikte psikolojik travmalara sebep olmuştur.
Bu acı kayıpların yaşanmasının sebebi yaşanan depremin boyutu olmakla beraber büyük kısmı ihmaller, alınmayan önlemler ve rant uğruna göz yumulan kanunsuzluklardır. Geçenler de yaşanan aynı büyüklükteki Japonya depreminin ardından dün gerçekleşen Kırgızistan depremi de kayıpların az olması, bizim kayıplarımızın sebeplerinin depremin boyutu değil alınmayan önlemler olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.
Bu kayıpların sebeplerinin en başında yıkılan veya ağır hasar alarak hizmet veremeyen hastaneler olmuştur. Yıkılan veya ağır hasar alan hastanelerin enkazında yüzlerce vatandaşımız son nefesini verirken, kapısında enkazdan kurtulup ilk yardım alamadığı için binlerce insanımız hayatlarını kaybetmiş veya bir uzuvunu kaybetmek durumunda kalmıştır.” Dedi.
MENTEŞE DEVLET HASTENESİ’NE DİKKAT ÇEKTİ
Menteşe Devlet Hastanesinin Depreme Dayanıklılık Raporu ile ilgili olarak da bilgi verin Gül; “ Bugün yaptığımız saha çalışmalarında Muğla Menteşe Devlet Hastanesi’nin de bazı bölümlerinin yıkım kararının bazı bölümlerinin depreme dayanıksız olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Daha vahim kısmı ise bu raporların 2018 den bu yana olması ve hala hastanemizin faaliyette bulunmasıdır. Prof. Dr. Naci Görür bilime dayanarak yaptığı açıklamalarda Muğla ilimizde içinde bulunduğu 15 ilde 7 üzeri bir deprem beklendiğini ifade ediyor. Durum bu iken neden hala bilime kulak tıkadığımıza anlam veremiyoruz. Özelilikle de Hatay gibi bir yaşanılmış örnek varken.
Biz BASK olarak her daim bilimin ışında emeğin hakkın mücadelesini verdik. Bu raporları ilk öğrendiğimiz andan itibaren tüm yetkili kurumlarla resmi yazışmalarımızı yaptık. Bu duruma Muğla Valimiz Sayın İdris Akbıyık’ın büyük hassasiyet göstereceğine inancımız sonsuzdur. İnsanlarımız şifa bulmaya geldikleri hastanede şifa veren ellerle ölmesinler diyoruz.” Şeklinde konuştu.