Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Binlerce kişi ziyarete geliyordu, şimdi çürümeye terk edildi

Aydın’ın Efeler ilçesinde bulunan

Aydın’ın Efeler ilçesinde bulunan ve şehrin önemli tarihi miraslarından biri olan eski Aydın Müzesi, bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle çürümeye terk edilmiş durumda. Şehrin merkezinde yer alan eski müze binasının bulunduğu alan mahalle sakinlerinin tepkisini çekiyor.

Aydın Müzesi, il merkezi ve yakın çevresinden toplanan bir grup eserin korunması amacıyla 1959 yılında Zafer İlkokulu’nun bir odasında kuruldu. Uzun süre müzecilik hizmetleri bu halkevinde yürütülürken Aydın Müzesi, 23 Nisan 1973 yılında Hasan Efendi Mahallesi’ndeki kendi binasında ziyarete açıldı. 2012 yılına kadar bu binada hizmet veren müze daha sonra Aydın-Denizli kara yolu üzerinde 15 bin 769 metrekare alan üzerinde çağdaş bir müzecilik anlayışı ile yeni Aydın Arkeoloji Müzesi’ne taşındı.

Vatandaşlara 40 yıl hizmet veren eski müze kapıları kapandığı günden beri yalnızlığa terk edildi. Kendi haline bırakılan eski müze binası ve bahçesi, kapılarının ve camlarının kırıldığı, duvarlarının dökülmeye başladığı ve bahçesini insan boyunda otlar bürüyen bir yer haline geldi. Şehrin göbeğindeki alanın içler acısı hali vatandaşların tepkisini çekerken, eski müzenin bulunduğu alanın geleceği ise merak ediliyor.