Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

BİK Yönetim Kurulu 2024 Yılı 2. Toplantısı yapıldı

Basın İlan Kurumu (BİK)

Basın İlan Kurumu (BİK) Yönetim Kurulu’nun 2024 Yılı 2. Toplantısı 23 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirildi.

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu toplantısında resmî ilan ve reklam yayımıyla alakalı süreli yayınlar hakkında yapılan işlemler, basın çalışanlarının borç para talepleri ile diğer idari konular görüşülerek karara bağlandı.

195 Sayılı Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair Kanun ve Resmî İlan ve Reklam Yönetmeliği’ne Dair Kararlar

Resmî ilan ve reklam yayımıyla alakalı süreli yayınlar hakkında yapılan işlemlerin görüşülmesi neticesinde;

Gümüşhane’de yayımlanan bir gazetenin Sayfa Düzeni ve Baskı Esasları Şartlarını, Kayseri’de yayımlanan bir gazetenin Dağıtım Esasları ve Komisyon Oranı Şartlarını ihlal etmeleri, Çanakkale’de yayımlanan bir gazetenin ise Sevk Edilen İlanı Hatalı Yayımlaması sebebiyle 195 sayılı Kanun’un 49. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca Gümüşhane’deki gazeteye 2 gün, Kayseri’deki gazeteye 3 gün, Çanakkale’deki gazeteye de 7 gün süreyle resmî ilan ve reklam kesme müeyyidesi uygulanmasına karar verildi.

Borç para ve yardımlar

Basın İlan Kurumu, basının desteklenmesine yönelik faaliyetleri kapsamında, Kurumun Teşkiline Dair 195 sayılı Kanun’un 2. maddesinin üçüncü ve beşinci fıkraları ile Basın İlan Kurumu Yönetmeliği ve 68 Sayılı Genel Kurul Kararının ilgili hükümleri uyarınca, basında fikren ve bedenen çalışanlara faizsiz borç para vermekte ve yardıma muhtaç basın mensupları ile vefat edenlerin ihtiyaç sahibi ailelerine de maddi yardımlar yapmaktadır.

Bu kapsamda resmî ilan yayımlama hakkını haiz süreli yayınlarda fikren veya bedenen çalışan 40 kişinin borç talepleri kabul edilerek; 40 basın mensubunun her birine 6.000 Türk Lirası faizsiz ve 6/12/18/24 ay geri ödemeli toplam 240.000 Türk Lirası borç para yardımı yapılmasına karar verildi.