Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Beyaz eşyada satışlar 9 ayda yüzde 4 geriledi

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) 9 aylık gelişmeleri düzenlediği toplantıyla paylaştı. Beyaz eşyada satışların ilk 9 ayda yüzde 4 düştüğünü açıklayan TÜRKBESD Başkanı Gökhan Sığın, düşüşün yıl sonunda daha çok artabileceğini açıkladı.

İç satışların ilk 9 ayda yüzde 18 arttığını ihracatın yüzde 12 daraldığını kaydeden Sığın, eylül ayında iç satışların yüzde 2, ihracatın yüzde 18 daraldığı bilgisini paylaştı.

Tüketimi kısmaya yönelik uygulamaların beyaz eşya sektörünün itici gücü olan iç piyasayı olumsuz etkileyeyebileceğine işaret eden Sığın, üretim ve istihdamın zora girebileceğini belirtti.

İhracattaki sıkıntı iç pazardaki hareketlilikle aşıldı: Üretim ve istihdam korundu

Beyaz eşya sektöründe hacimin aynı zamanda istihdam demek olduğunu belirten Sığın, “Büyüme süreklilik arz ettikçe istihdam da korunmuş olacaktır. Üretim hacmimizi ve istihdamımızı koruma çabası içerisinde, ülkemize katma değer sağlamaya devam ediyoruz. İhracattaki azalmanın üretim üzerine negatif etki yapmasını engellemenin yolu iç pazarın kaldıraç etkisinden faydalanmaktır. İhracattaki düşüşü bu zamana kadar iç satışlar büyük oranda dengeledi. Böylece üretim ve istihdam yapımızı koruyabildik. Gelinen noktada tüketimi kısmaya yönelik; kredi kartı taksit sayılarının azaltılması, kredi faiz ve komisyon oranlarının yükseltilmesi gibi uygulamalar bulunduğunu gözlemliyoruz. Bunların yaygınlaştırılması, sektörümüzün bu yıl itici gücü olan iç piyasa dinamizmini etkileyerek üretim ve istihdam dengemizi riske atabilecektir” ifadelerini kullandı.

Sığın, seçimlere giderken ekonominin olabildiğince en iyi dinamizm olduğunu, sonraki 6 ayın iç pazarda dinamik geçeceğine inandığını belirtti.