Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Bekir Bozdağ, itirazlara rağmen kararı Meclis’te okuttu: Can Atalay’ın vekilliği düşürüldü

Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararına

Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararına rağmen, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki Yargıtay kararı tüm itirazlara rağmen TBMM’de okundu, Can Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü. Karar okunurken, Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ’a Anayasa kitapçığı fırlatıldı.

AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta’nın, Can Atalay’la ilgili milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin kararın okunmasının planlandığını söylemesinin ardından TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı.

Muhalefet partilerinin grup başkanvekilleri kararın okunmak istenmesine karşı söz aldı ve tepki gösterdi. Kararın okunmak istenmesi üzerime vekiller sıralara vurarak tepki gösterdi.
Kapalı oturum talep eden CHP gerekçesinde şu ifadelere yer verdi: “Konu, yalnızca bir milletvekilinin seçme ve seçilme hakkının engellenmesi değil, açık biçimde Anayasa’nın ihlal edilmesi ve yüksek yargı organları arasındaki çatışma üzerinden Anayasal düzenin işlemez hale getirilmesidir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ihlali anlamına gelen ve ülkemizin ve demokratik rejimin geleceğini tehdit eden bu gelişmeyi değerlendirmek üzere CHP grubu olarak kapalı oturum talep ediyoruz.”

CHP’nin kapalı oturum talebi kabul edildi. Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ, kapalı oturumda yer alma yetkisine sahip olmayan kişilerin TBMM Genel Kurulu’ndan ayrılmasını istedi.
Kapalı oturumun ardından Bekir Bozdağ kararın okutulmasına geçmek istedi. Vekillerin itirazı üzerine karar hakkında lehte ve aleyhte konuşmalar yapıldı. Söz alan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Sadece usulsüz değil kanunsuz bir işlem yapılıyor. Anayasa’ya aykırı bir işlem yapılıyor.” dedi. Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’un Meclis’te olmadığını vurgulayan Baş, Bekir Bozdağ’ın kararı okutmak istemesini “Mafyada böyle yaparlar. Bazen suçlu olduğunu bildiklerini yanlarında tutarlar ve en pis işleri onlara yaptırırlar.” sözleriyle eleştirdi.

BOZĞAĞ İTİRAZLAR EŞLİĞİNDE KARARI OKUDU

Bekir Bozdağ, “Kararımı değiştirmedim” diyerek Yargıtay 3. Ceza Dairesinin yazısını okuttu. Vekiller kararın okunması sırasında sıralara vurdu, başkanlık kürsünün önünde giderek “Can Atalay’a özgürlük” dövizleri ile itiraz etti.

Bozdağ kararı okurken Meclis Başkanvekili’ne Anayasa kitapçığı fırlatıldı. Meclis TV yayını kesti.