DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5651142,39%
Muğla
11°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

18:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
BAŞKAN TEZCAN: İSTİKRARSIZLIK ÜRETİCİYİ VURDU
657 okunma

BAŞKAN TEZCAN: İSTİKRARSIZLIK ÜRETİCİYİ VURDU

ABONE OL
Eylül 28, 2021 16:14
BAŞKAN TEZCAN: İSTİKRARSIZLIK ÜRETİCİYİ VURDU
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan, limon üreticilerini ziyaret edip sorunlarını dile getirdi. Tezcan, “Ziyaret ettiğimiz limon üreticilerine bir dokunduk bin ah işittik. Geçtiğimiz yıl 3 liradan ürününü satan üretici, mazot, gübre, ilaç fiyatları ve masrafların yüzde 200, yüzde 300 artmasına rağmen şimdi geçtiğimiz yılın yarı fiyatına müşteri bulamıyor” dedi.

CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan, Muğla’nın Dalaman ve Ortaca da ki limon üreticileri ziyaret ederek sorunlarını dile getirdi.

“ÜRETİCİLERE BİR DOKUNDUK BİN AH İŞİTTİK”

Tezcan şu ifadeleri kullandı:

“Her yıl bir önceki yılı mumla arayan üreticilerimiz hükümetin tutarsızlığı yüzünden zor durumda. Edindiğimiz bilgiler Ortaca ve Dalaman’da yaklaşık 100 bin ton limon üretiliyor ve yüzlerce aile geçimini buradan sağlıyor. Ziyaret ettiğimiz limon üreticilerine bir dokunduk bin ah işittik. Geçtiğimiz yıl 3 liradan ürününü satan üretici, mazot, gübre, ilaç fiyatları ve masrafların yüzde 200, yüzde 300 artmasına rağmen şimdi geçtiğimiz yılın yarı fiyatına müşteri bulamıyor. Şu anda limon fiyatı 1 lira 50 kuruştan zor alıcı buluyor.

“HÜKÜMET ACİLEN ÇÖZÜM BULMALI”

Hükümetin geçtiğimiz yıl pandemi dolayısıyla bazı ülkelere ihracat kotası koyması bu ülkeleri alternatif pazarlara yöneltmiş. Şimdi de pazarı kaybolan üreticilerimiz ihracat olmaması nedeniyle zor duruma düşmüş. İlgisiz kalan üretici tüccarların insafına bırakılmış durumda. Hükümetin her ne pahasına olursa olsun üretimi düşünen çiftçimizin yanında olması, daha da zor duruma düşmemesi için acilen üreticinin sorunlarına çare bulması gerekiyor.

“ÜRETİCİMİZ BU İLGİSİZLİĞİ HAK ETMİYOR”

Hükümetin yanlış ekonomi politikaları yüzünden her yıl bir önceki yılı mumla arar duruma gelen üreticilerimiz yıllarca emek verdiği üretimden neredeyse vazgeçecek duruma gelmiş. Bu günlerde limon bahçelerinde hummalı bir çalışma olması gerekirken hiçbir hareketlilik olmadığını gözlemliyoruz. Buradaki başka bir sıkıntı da satılmayan ürünün dalında kalacak olması. Emeğinin, alın terinin karşılığını alamayan üreticimiz bu ilgisizliği hak etmiyor. Benim önerim geçtiğimiz yıl sadece birkaç üreticiden ve Dalaman TİGEM’den limon alan Tarım Kredi Kooperatifi’nin devreye girmesi ve üreticinin ürününü alarak zincir marketlerde satışını sağlaması.”

Haber :Esma Turan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP