DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5670862,18%
Muğla
19°

HAFİF YAĞMUR

18:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
BAŞKAN GÜRÜN’DEN YURT AÇIKLAMASI: NE KADAR DOĞRU, NE KADAR VİCDANİ?
511 okunma

BAŞKAN GÜRÜN’DEN YURT AÇIKLAMASI: NE KADAR DOĞRU, NE KADAR VİCDANİ?

ABONE OL
Ekim 8, 2021 16:10
BAŞKAN GÜRÜN’DEN YURT AÇIKLAMASI: NE KADAR DOĞRU, NE KADAR VİCDANİ?
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla’da yeni yapılan ve dün hizmete giren öğrenci yurdu ile ilgili son günlerde AK Parti ve CHP Milletvekillerinin tartışmasına, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de katıldı. Gürün, “Arıtma yapıldı, arıtmanın çıktısını bizim tesisata bağlamak üzere de çalışmalar yapılıyor. Suyu zaten hazırladık, talep etmedikleri için bağlayamadık. Talep etmezlerse kime nasıl su bağlayacağız? Şuan inşaat suyu var, yolu yapıldı. Başka yerden gelen aksaklıkların Büyükşehir Belediyesi’ne mal edilmesi ne kadar doğru, ne kadar vicdani?” dedi.

Muğla’da yeni yapılan ve dün hizmete giren öğrenci yurdu ile ilgili son günlerde AK Parti ve CHP Milletvekillerinin tartışmasına, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de katıldı.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin geçtiğimiz günlerde, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Muğla Büyükşehir Belediyesi ile ilgili “Bir yurdun atık su sorununu dahi çözmekten acizler” sözlerine yanıt vererek şu ifadeleri kullanmıştı:

“27 Ağustos’ta il müdürlüğünüze içme suyu abonelik işlemleriniz için başvuru yapılması hususu bildirilmesine rağmen, bugün itibariyle halen başvuru yapılmamış olmasının nedeni yurtların iskân ruhsatının tarafınızca alınamamış olması olabilir mi? Tüm altyapı çalışması hazır. Buyurun içme suyu bağlansın, başvurabilirseniz”

“CHP’Lİ BÜYÜKŞEHİR’E RAĞMEN YURDUMUZU AÇTIK”

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan ise TBMM’de düzenlediği basın toplantısında CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’e de yanıt vererek şöyle konuştu:

“İş yapmayıp sadece eleştiren bu CHP zihniyeti açılışı geciktirdi. CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 5-6 Milyon TL’lik kendi işi olan su ve kanalizasyon yatırımını yapmadı. Belediyenin işini de biz yaptık. CHP’li Büyükşehir’e rağmen yurdumuzu açtık. CHP Muğla Milletvekili Sayın Süleyman Girgin, açılışını yaptığımız Turgut Reis Öğrenci yurdu ile ilgili, Bakanlığa su ve kanalizasyonu yapmak için müracaat ettiklerini, yurdun iskanı olmadığı için yapamadıklarını söyledi. Ortada bilgi kirliliği ve yanlış bilgilendirme var. Su ve kanalizasyonu olmayan yere iskan verilmez. 2016 ve 2018 yıllarında Muğla Gençlik Spor İl Müdürlüğü Muğla Büyükşehir Belediyesine KYK Turgut Reis yurdunun su kanalizasyon çalışmasını yapması için yazı yazdı. Büyükşehir Belediyesi cevaben 2019 yatırım programına alacağını bildirdi.2 yıldan beri hiç bir şey yapmadıkları için Hükümet olarak Belediyenin asli işini yapmak zorunda kaldık ve yaptık”

İktidar ve muhalefet partisi vekillerinin tartışmasına, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’den de açıklama geldi. 

“GÖREVİMİZ OLUP DA YAPAMADIĞIMIZ BİR ŞEY YOK”

Gürün yurt ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bu yeni yapılan alanla ilgili hatta kotu da tutmadığından, biz o kotu kurtarabilmek için, inşaata karar verildiği andan itibaren o depolamayı da yaptık. Dolayısıyla 4 bin küsur bir kapasite var. Son zamanda beni çok üzen işte ‘yolunu yapmadı, suyunu, alt yapısını yapmadı’ söylemleri gerçekleri ifade etmiyor. Bir kere oradaki tasdikli proje kendilerinin aldığı ve müteahhitte de ihale ettikleri projede kendi arıtmalarını paket arıtma ile yapmaları var. Ve paket arıtma ihale içinde, yani ona göre ihale edildi. İkincisi su. Biz suyumuzu hazırladık. Su ile ilgili bize müracaat edilmedi. Hatta son zamanda dedik ki ‘müracaatınızı yapın suyunuzu bağlayalım.’ Henüz daha bitmediği için ruhsat alamadılar. Sonra dedik ki, ‘siz ruhsat değil de inşaat abonesi olun.’ Yani dolayısıyla biz inşaata su vermiş olalım. ‘Kısa sürede eğer siz bunu tamamlarsanız, normal su aboneliğine geçebilirsiniz’ dedik. Bizim ‘niye istemiyorsunuz, bağlayalım’ dememize rağmen müracaat yok. Oraya giden bir yol var. Yolla ilgili konu da ortadaydı. Yaptığımız görüşmeler de bu yolun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıp yapılamayacağı söylendi. Biz yapabileceğimizi söyledik. Ormandan izin almak durumundaydık. O izni aldık ama orada Aydem ve Telekom’un yatırımları vardı, onları takip ettik. Onlar yatırımlarını bitirdiler. Biz iki gün içerisinde yolumuzu yaptık, hazırladık ve asfaltını yaptık. Şuan da kullanılır durumda. Yani bizim görevimiz olup da yapamadığımız her hangi bir şey söz konusu değil. Paket arıtma bizimle ilgisi yok. Onların onu yapması lazım. Bize dediler ki ‘bunu şeye bağlayın’ ama bizim yatırım programımızda yok. ‘Arıtma ile ilgili rakam neyse, o rakamı bize aktarın biz onun çıktısını tesisatımıza bağlayalım’ dedik. ‘Onu yapamayız’ dediler.

“SUYU HAZIRLADIK TALEP ETMEDİKLERİ İÇİN BAĞLAYAMADIK”

Şimdi arıtma yapıldı, arıtmanın çıktısını bizim tesisata bağlamak üzere de çalışmalar yapılıyor. Ama suyu zaten hazırladık, talep etmedikleri için bağlayamadık. Talep etmezlerse kime nasıl su bağlayacağız. Şuan inşaat suyu var, yolu yapıldı. Arıtma ikmal edildi ve arıtma suyunun deşarjı ile ilgili de katkı yapıyoruz. Ben bundan dolayı açamadım yurtları demek ne kadar doğru. Eğer yurtlar yapılmış olsa idi oturma ruhsatını alırlardı. Hala inşaat halinde, ondan dolayı şantiye suyu vermek zorunda kaldık. Yani bu konuda ya bilgi eksikliği var, ya kafa karıştıran yanlış bilgi var. Ama doğrusu bu. Biz onunla ilgili herhangi bir aksaklık yapmadık. Başka yerden gelen aksaklıkların Büyükşehir Belediyesine mal edilmesi ne kadar doğru, ne kadar vicdani? Onu bu konuda görüş bildiren arkadaşlara bırakıyorum.”

Haber :Esma Turan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP