Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

BAŞKAN GÜMÜŞ: “YAYLADA TAŞ DUVAR YAPILMASINA İZİN VERMİYORUZ”

8. Menteşe Kültür ve

8. Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında yayla etkinliklerinde konuşan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Karabağlar Yaylası’nda taş duvar yapılması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

8. Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği sona erdi. Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, şenliğin üçüncü gününde Karabağlar Yaylası’nda düzenlenen etkinlikte konuşma yaptı. Karabağlar Yaylası’nın korunması gerektiğini söyleyen Gümüş, “Menteşe Belediyesi olarak yaylada taş duvar yapılmasına izin vermiyoruz” dedi.

“Menteşe Belediyesi olarak; geçmişimizi, tarihimizi, özellikle yörük kültürümüzü yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Bir sanayi kenti değil kültür kenti olarak gelecek kuşaklara aktarmak gibi bir misyonumuz var. Muğla’da kentsel sit alanıyla yörük kültürü devam ediyor. 100-150 yıllık evlerde bugün yörük yaşantısı devam ediyor. Muğla’nın girişinde, ovasında hiçbir zaman inşaat yapılmıyor, tarım devam ediyor. En önemlisi de doğal sit alanı ve koruma alanı olan Karabağlar Yaylası’nı yaşatmak gibi bir sorumluluğumuz var. Bunu tek başına Menteşe Belediyesi olarak bizlerin yapması mümkün değil. Bunu sizlerle beraber koruyarak yapacağız.

“DIŞARIDAN GELEN VATANDAŞLARIMIZA YAYLA KÜLTÜRÜNÜ ÖĞRETMEMİZ GEREKİYOR”

Geçmişte buralarda sadece köylülerimiz, çiftçilik yapan vatandaşlarımız vardı. Ama artık günümüzde yazlık evlerde çoğalmaya başladı. Dışarıdan gelen vatandaşlarımıza yayla kültürünü öğretmemiz gerekiyor.  Buranın kesiklerini, irimlerini korumamız gerekiyor. Buranın yolları bu şekilde tozlu kalmaya devam edecek, korumak zorundayız. Hiçbir zaman kesikleri bozarak taş duvar yapmak gibi bir durumumuz olmamalı. Koruma İmar planlarında ‘taş duvar yapılabilir’ denmesine rağmen artık Menteşe Belediyesi olarak yaylada taş duvar yapılmasına izin vermiyoruz. Çünkü burayı korumak bizlerin görevi. Burası hepimizin.”