Babadağ’dan 64 bin kişi paraşütle uçtu

Muğla’nın turistlik ilçesi Fethiye’deki dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ’da, 1 Haziran-15 Ekim döneminde 64 bin 96 kişi uçuş yaptı.

Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesi’ndeki 1965 rakımlı Babadağ Hava Sporları ve Rekreasyon Merkezi, her yıl yamaç paraşütü yapmak isteyen yerli- yabancı binlerce turiste adrenalin yaşatıyor. Babadağ’daki pistlerden yamaç paraşütleriyle havalanan tatilciler, Ölüdeniz’in muhteşem manzarasını kuş bakışı izleme fırsatı buluyor. Adrenalin tutkunu tatilciler, pilotların yaptığı akrobasi hareketleriyle yerden yaklaşık 2 bin metre yükseklikte heyecan dolu dakikalar yaşıyor. Merkezden 1 Haziran-15 Ekim döneminde 64 bin 96 kişi uçuş yaptı.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Başkanı Osman Çıralı, Kovid-19 nedeniyle Babadağ’daki uçuş sayısında geçen yıllara oranla düşüş yaşandığını söyledi. Başkan Çıralı, Babadağ’dan 2018’de 162 bin 776, 2019’da 166 bin 813 kişinin yamaç paraşütüyle uçuş gerçekleştirdiğini belirterek, “Haziranda başlayan uçuşlar, 15 Ekim itibarıyla 64 bine ulaştı. Bu yıl 200 binleri yakalamayı düşünüyorduk. Yıl sonunda 70 binlerde kalacağız. Neredeyse 2019’un yarısı kadar bir kaybımız var. Çinli turistler bizim için çok önemliydi. Geçmiş yıllarda yapılan uçuşların neredeyse yüzde 50’sini Çinliler oluşturuyordu. Bu yıl İngiliz ve Rus turist sayısında artış oldu. Geçen yıl havada görüntü çekimi dahil 750 lira olan uçuş fiyatı bu yıl 550 liraya kadar düştü. Yaşanan yoğunluk dolayısıyla yılın geri kalanı daha güzel geçecek” dedi.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çıralı, Babadağ’da yapımı devam eden teleferiğin tamamlanmasıyla yamaç paraşütü yapanların sayısının 200 binlere, dağa çıkan kişi sayısının da 1 milyona ulaşacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Pilotları Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akçay ise,  yıl başından hazirana kadar virüs nedeniyle tedbir amaçlı uçuş yapmadıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Geçmiş yıllara göre sayısal olarak düşüş görülse de uçuşa başladığımız günden bugüne Babadağ’da yoğunluk yaşanıyor. Yılın ilk yarısından sonra yaşanan yoğunluk bizleri memnun etti. Havaların da güzel gitmesiyle bölgedeki yoğunluğumuz devam ediyor. Yamaç paraşütü için gelen yerli ve yabancı misafirleri güvenli şekilde gökyüzünde ağırlıyoruz. Babadağ, yamaç paraşütünde marka olmuş bir merkez. Önümüzdeki yıllarda yapılacak uçuş sayılarının geçmiş yılları da geride bırakacağından şüphemiz yok.”

Haber: Cavit AKGÜN

Bu Habere Yorum Yapın