• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
AYFA BETON AÇILIYOR MU?
173 okunma

AYFA BETON AÇILIYOR MU?

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:28
AYFA BETON AÇILIYOR MU?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla’da 50 yıldır faaliyet gösteren Kireç Sanayi A.Ş. ile birlikte 10 Aralık 2019’da faaliyeti durdurulan Ayfa Beton işletmesinin yeniden açılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın olumlu yönde görüş bildirdiği öne sürüldü.

Edinilen bilgiye göre, Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin aldığı “Çevre Lisansı İptali” yönünde aldığı karar doğrultusunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kapatılan işletme yetkililerinin, yaklaşık 7 aydır sürdürdüğü girişimler sonucu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün bakanlıktan “Ayfa Beton Çevre İzin Sürecine Yeniden Başlatılması” ilgili görüş istedi.

Bakanlığın Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden, il müdürlüğüne gönderilen görüş yazısında, imar sorununun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün değil, Muğla Valiliği Yarım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın yetkisinde olduğu belirtildi.

Gönderilen görüş yazısının ardından firmanın geçici faaliyet belgesi alarak faaliyetine tekrar başlamasının beklendiği ileri sürüldü.

“YETKİ YARITIM İZLEME VE KOORDİNASYON BAŞKANLIĞI’NDA”

“İşyeri açma ve çalışma ruhsatının Muğla Valiliği Yarım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na ait olduğu açıktır” denilen açıklamada, “Muğla Valiliği Yarım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı 07.04.2020 tarihli E.6723 sayılı yazısında, ‘yürürlükte olan 3213 sayılı Maden kanunu hükümleri ve dosyada yer alan belgelerden, 026 nolu işyeri açma ve çalışma ruhsatının mevzuata uygun olarak düzenlendiği ve imar mevzuatı yönüyle her hangi bir yasal engel olmadığı açıktır’ görüşünde belirtildiği gibi yetki Muğla Valiliği Yarım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na aittir.” denildi.

“GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE TALİMAT NİTELİĞİNDE GÖRÜŞ VERİLEMEZ”

Bakan adına Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Küçükler imzasıyla 20.05.2020 tarihinde gönderilen yazıda, şu ifadelere yer verildi:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Deneyim Genel Müdürlüğü 01.04.2020 tarihli E.79626 sayılı yazısı doğrultusunda Geçici Faaliyet Belgesi alınabilmesi ve çevre izin sürecinin tekrar başlatılabilmesi için Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliğinde talep edilen Ek-3Ave Ek-3B’da belirtilen bilgi ve belgeler üzerinden uygun mütalaa edilecektir. Genel Müdürlüğümüzce talimat niteliğinde görüş verilemeyeceği, verilen görüşlerin istişari nitelikte olduğu hususu da dikkate alınarak 10.07.2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 117/1-a maddesi uyarınca hazırlanan Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü görüşü olarak bilgilerinizi arz ederim.”

YATIRIM İZLEME DE YAZI GÖNDERMİŞ

Öte yandan, Muğla Valiliği Yarım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın 07.04.2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, firmanın faaliyet gösterdiği alanın madencilik sahası içinde kaldığı ve madencilik faaliyetlerine göre her hangi bir imar sorunu olmadığı yönünde yazı gönderdiği ortaya çıktı.

Söz konusu yazıda, “Yürürlükte olan 3213 sayılı Maden Kanunu ve hükümleri dosyasında yer alan belgelerden 026 nolu işyeri açma ve çalışma ruhsatının mevzuata uygun olarak düzenlendiği ve imar mevzuatı yönüyle her hangi bir yasal engel olmadığı açıktır. Ayrıca yürürlükteki yasa hükümlerine uygun olarak düzenlenmiş olan 026 nolu işyeri açma ve çalışma ruhsatının iptali ile ilgili yargı karaarı da bulunmamaktadır.” ifadelerine yer verildi.

“7 AYLIK ZARAR 2 MİLYON LİRA”

Ayfa Beton işletmesinin kapalı olduğu 7 ayda yaklaşık 2 milyon lira zarar ettiği iddia edildi. Kapalı olmasına rağmen işletmenin 20 personeline halen maaş ödediği ve kısa çalışma ödeneğinin sona ermesiyle çalışanların işsiz kalacağı da ileri sürüldü.

Haber: Osman AKÇA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP