Akbük Koyu MUÇEV’e verildi

featured
service service

AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek, Akbük Koyu girişindeki 25 dönümlük arazinin işletme hakkının 20 yıllığına MUÇEV’e verildiğini bildirdi.

Çiçek, Akbük Koyu’nun işletilmesi ile ilgili sorun ve problemler yaşandığına dikkati çekerek, “Bunlara son vermek ve Menteşe’mizin güzel insanlarına daha sağlıklı ve güzel hizmet alabilmeleri için MUÇEV tarafından çalıştırılması hususunda yaptığımız girişimler sonucunda, Akbük girişindeki mülkiyeti ormana ait olan 25 dönümlük yerin 20 yıllığına MUÇEV’e verilmesi için sözleşme imzalanmıştır.” dedi.

Çiçek, Özlüce Mahallesindeki fosil yatakları için de ‘Trolian Park ve Yaşayan Yörük Köyü Projesi’ni hayata geçirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek, Akbük girişindeki mülkiyeti ormana ait olan 25 dönümlük yerin 20 yıllığına MUÇEV’e verilmesi için sözleşme imzalandığını açıkladı.

Parti binasında düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Çiçek, turizm şehri olan Muğla’nın yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle adeta bir doğa harikası olduğunu söyledi.

Çiçek, turizm noktasında her yıl milyonlarca yerli ve yabacı turisti ağırlayan Muğla’nın, katma değer yaratarak, hazine bütçesinden alan değil bütçeye katkı sağlayan bir il komunda olduğuna dikkati çekti.

Sürdürebilir kalkınma vizyonumuzu oluşturan, süründürülebilir şehirler ve sürdürülebilir turizm çerçevesinde Menteşe’nin iki önemli sorunu olduğunu belirten Çiçek, “Akbük Koyu’nun işetilmesine ilişkin problemlerin çözülmesi ve Özlüce Mahallesi’nde bulunan Trolian Park’ın, turizm destinasyonuna kazandırılmasına ilişkin girişimlerimizi Muğla kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Girişimde bulunduğumuz problemlerden ilkini oluşturan Akbük Koyu, dünyaca bilinen denizi ile Muğla’mızın en güzel koylarından biri olarak adeta Muğla’nın,  dünyaya açılan kapılarından biridir. Bu nedenle Menteşeli hemşerilerimiz için çok kıymetli olduğu bilincindeyiz. Başlangıcından itibaren işletilmesi ile ilgili sorun ve problemler yaşanmıştır. Bunlara son vermek ve Menteşe’mizin güzel insanlarına daha sağlıklı ve güzel hizmet alabilmeleri için işletme iştiraklarının tamamını kamuya ait olan MUÇEV tarafından çalıştırılması hususunda yaptığımız girişimler sonucunda Akbük girişindeki mülkiyeti ormana ait olan 25 dönümlük yerin 20 yıllığına MUÇEV’e verilmesi için sözleşme imzalanmıştır.” diye konuştu.

ALTERNATİF YOL

Çiçek, koyda bulunan günübirlik tesislerinin işletilmesi hakkının da MUÇEV’e devredilmesinde sona yaklaşıldığını, bundan sonraki süreçte MUÇEV’in alt ve üst yapı konusunda ciddi çalışmalar yapacağı, sahilin ortasından geçen yolun çevre yolu olarak alternatif üretilerek kaldırılması ve içme ve kullanma suyu konusunda önemli adımlar atacağını düşündüğünü kaydetti.

“GEREKLİ ADIMLAR ATILIYOR”

Çiçek, Özlüce Mahallesinde bulunan Trolian Park ile ilgili de girişimlerde bulundukların aktardı. Fosil alanının turizm destinasyonuna kazandırılması için çalıştıklarını ifade ederek, “Deniz turizminin egemen olduğu diğer ilçelerle kıyasladığımızda Menteşe, turizm noktasında birçok turizm değerini bünyesinde barındırmasına rağmen diğer ilçelerin gölgesinde kalmaktadır. Menteşe’nin sahip olduğu bu değerlerden en önemlisi ve bugüne kadar ihmal edilmiş olan Özlüce Mahallemizde bulunan fosil alanıdır. Bu alanda 9 milyon yıl öncesine ait gergadangiller, filgiller, domuzgiller vb. fosiller yer almakla birlikte aynı zamanda Muğla’nın geçmişine de ışık tutmaktadır. Bu sürdürülebilir küresel kalkınma hedeflerini taahhüt eden ülkemiz bu bağlamda sürdürülebilir bir toplum ve gelecek için üzerine düşen sorumluluğu alıp gerekli adımları atmaktadır” dedi.

ÖZLÜCE’YE TROLİAN PARK VE YAŞAYAN YÖRÜK KÖYÜ PROJESİ

27 Haziran 2020 tarihli 2669 karar sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Muğla’nın Menteşe ilçesi sınırları içerisinde bulanan Özlüce Saçlıktepe doğal sit alanının kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine karar verildiğini anlatan Çiçek, şunları kaydetti:

“Sürdürülebilir turizm noktasında kültürel bütünlüğün, ekolojik süreçlerin ve biyo çeşitliliğin korunarak bölgenin turizm destinasyonuna kazandırılması amaçlamaktadır. Bu doğrultuda bölgede kurulması planlan ‘Trolian Park ve Yaşayan Yörük Köyü Projesi’ ile hem kültürel mirasımızın korunması ve yaşatılması hedeflenirken aynı zamanda bölgenin sürdürülebilir turizm vizyonunu oluşturan ekonomik süreklilik, yerel kalkınma, sürdürülebilir istihdam ve kaynakların verimli kullanımı çerçevesinde bir cazibe merkezi haline gelmesi amaçlanmaktadır. Menteşeli hemşerilerimizle bu güzel haberleri paylaşmaktan mutlu ve gururluyuz. Bu çalışmalarımızda bize desteklerini hiç esirgemeyen sevgili kardeşim milletvekilimiz Yelda Erol Gökcan’a, değerli abim milletvekilimiz Mehmet Yavuz Demir’e ve bu konudaki koordinasyonları için Sayın Kadem Mete’ye teşekkür ederim.”

Haber: Osman AKÇA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akbük Koyu MUÇEV’e verildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Ben bu koyu 90’lardan beri bilirim. Buraya Akyaka’dan paraketecilik yapmaya gelirdik. Gerçek bir cennet köşesiydi. Zamanla bozdular, araç trafiğine açtılar, insanlar şezlongda güneşlenirken 1 metre yanından sürüyle araba geçiyor; toz, toprak yiyorlar…Güzelim koyu mahvettiler. Şimdi eminim ki daha da kötü hale gelecektir. Yazık…

Giriş Yap

Muğla Yenigün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!