Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

AK Parti’den CHP’ye geçenYatağan Belediyesi’nden borç açıklaması

Parti değişiklikleri yaşanan belediyelerde

Parti değişiklikleri yaşanan belediyelerde borç açıklamaları devam ediyor. Son olarak AK parti’den, CHP’ye geçen Yatağan Belediyesi’nde Başkan Mesut Günay, belediyenin borçları ve genel durumu ile ilgili açıklama yaptı.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri ile birlikte AK Parti’den CHP’ye geçen belediyelerden biri olan Yatağan Belediyesi’nden de borçlarlar ilgili açıklama yapıldı.

Görevi AK Partili Mustafa Toksöz’den devralan CHP’li Mesut Günay kamera karşısına geçerek Yatağan Belediyesi’nin borçları ve araç sayısı ve taşınmazlar hakkında konuştu.

“BELEDİYEMİZİN YAKLAŞIK BORCU 143 MİLYON TL”

Başkan Günay açıklamasında şunları söyledi;

“Değerli Yatağanlı hemşehrilerim, 31 Mart 2024 tarihinde yapılan seçimlerle sizlerin teveccühüyle Yatağan Belediye Başkanı olarak seçildim.

Göreve geldiğim andan itibaren mali hesaplarda yaptığımız incelemeler neticesinde belediyemizin yaklaşık 143 milyon TL borçlu olduğunu tespit ettik. Bahse konu olan borçların yaklaşık 78 milyon TL’lik kısmını 2019-2024 yılları arasında çekilen krediler oluşturmaktadır. Bu krediler yılları sari olarak ödeneceği taahhüt edilmiştir.

“PİYASAYA ÖDENMEYEN BORÇ YAKLAŞIK 42 MİLYON TL”

Ama en önemlisi plansız bir şekilde yapılan çoğunluğu 2022-2023 yıllarını kapsayan ve piyasaya ödenmeyen yaklaşık 42 milyon TL’lik borçtur.
Ayrıca 2019-2024 yılları arasında yaklaşık 34 milyon 700 bin TL tutarındaki belediyemize ait 73 adet taşınmaz satışı yapılmıştır.
Satışı yapılan taşınmazların günümüzdeki değeri TÜİK verilerine göre güncellendiğin de yaklaşık 89 milyon 250 bin TL’dir.
Yani toplam borcumuzun % 65’ine tekamül etmektedir.

“BELEDİYEMİZ FONKSİYONSUZ VE İŞ YAPAMAZ DURUMDA”

Buna karşılık 2019-2024 yılları arasında 56 taşınmaz bedelsiz olarak belediyemize kazandırılmıştır. Vesile olanlardan Allah razı olsun.
Yaptığımız incelmeler neticesinde aşırı borçlanmadan dolayı krediler çekildiğini, bir kısım borçların yapılandırıldığını tespit ettik. Bu durum belediyemizi fonksiyonsuz ve iş yapamaz duruma getirmiştir.
2019-2024 yılları arasında belediyemize kazandırılan 2 araç hariç diğer araçlar hibe ve şartsız bağışlarla alınmış ve belediyemiz kasasından herhangi bir ödeme yapılmamıştır. Ayrıca bedel ödenerek belediyemize kazandırılan herhangi bir taşınmaz da bulunmamaktadır.

“SÖYLEMLER GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

Kazandırılan hizmet alanları ve sosyal tesis yatırımları ise Bakanlık, Valilik vb. kamu kurumlarının kaynaklarınca yapılmış olup, belediyemiz bütçesinden herhangi bir harcama yapılmamıştır.
Bu nedenle sürekli vurgulanan; şu kadar araç satın aldık, şu kadar hizmet alanını ilçemize kazandırdık” söylemleri de gerçeği yansıtmamaktadır.

Şeffaf belediyecilik anlayışımız gereği belediyemizin ekonomik durumuna ilişkin verileri bugün olduğu gibi her yıl düzenli olarak siz değerli hemşehrilerimizle paylaşacağımızı bilmenizi isterim. Yatağan halkımızın bize verdiği yetki ile belediyemizin kaynaklarını etkin, verimli, ekonomik olarak şeffaf bir yönetim sergileyeceğiz. Mevcut borçların üstesinden geleceğimizden hiç şüpheniz olmasın. Bu süreçte halkımızın bize gerekli sabrı göstereceğinden eminiz. Şimdiden anlayışınız, güveniniz ve desteğiniz için teşekkür ederim.”