Ağız kanseri hastalığı nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nasıldır?

featured
service service

Ağız Mukozasında Herhangi Bir Nedene Bağlı Olarak Kanserli Hücrelerin Üremesi: Ağız Kanseri  

Ağız kanseri dilde, yanaklarda veya dudaklarda ağız mukozası hücrelerinin kontrolsüz bir biçimde üremesi sonucu ortaya çıkan bir kanser hastalığıdır. Genel olarak ağız mukozasını etkileyen bu hastalık nadiren de olsa diş etlerinde, gırtlak yüzeylerinde veya damaklarda ortaya çıkabilmektedir. Ağızda ortaya çıkan bu kanser türü yara halinde veya yumrular şeklinde de görülebilmektedir. Özellikle sigara ve alkol kullanımının erkeklerde daha fazla olması nedeniyle bu hastalık erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Ağız kanseri hastalığı nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nasıldır şeklindeki sorular için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Özellikle son on yıl içerisinde görülme oranı artan bu kanser hastalığı 4’te 1 oranında artış göstermektedir. Öyle ki dünya üzerinde kaydedilen kanser vakalarının %2’si bu kanser türüdür. Ağız kanseri görülme oranının artış göstermesi ile beraber yılda yaklaşık 12 bin ölüm ile en ölümcül 8. kanser hastalığıdır.

Ağız kanseri vakaları sıradan yaralar ile karıştırıldığından dolayı geç fark edildiğinden dolayı hastalık daha ciddi bir şekilde ilerler ve ciddi sağlık problemlerine neden olur. Eğer hastalık erken fark edilmezse ve tedaviye geç başlanırsa hastaların yarısından fazlası hayatını kaybedebilmektedir. İyileşme sağlansa dahi kişinin yaşam kalitesi oldukça olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Bu nedenle ağız kanseri tedavisinin en erken şekilde başlanması gerekmektedir.

Eğer ağız kanseri hastalarına erken tanı konulmuş ise ve en uygun tedaviye erken bir şekilde başlanırsa hastaların %90’ına yakını iyileşme göstermektedir. Ancak bu durum çok seyrek görülmektedir çünkü ağız kanseri hastaları çoğu zaman bu durumu geçici bir durum olarak görmekte ve üzerine düşmemektedirler.

Ağız kanseri hastalığı yaşın ilerlemesi ile beraber ortaya çıkma olasılığı da artış göstermektedir. Ağız kanseri hastalarında yapılan bir araştırmada hastaların birçoğunun 45 yaşından büyük olduğu ortaya çıkmıştır. Yaşa ek olarak yaşam kalitesinin azalması nedeniyle de bu hastalık ortaya çıkabilmektedir.

Ağız Kanserinin Nedenleri Nelerdir ?

Ağız kanseri ağız mukozasında yer alan hücrelerin mutasyona uğraması sonucu ortaya çıkan bir kanser hastalığıdır. Mutasyona uğrayan ağız mukozası hücreleri kontrolsüz bir şekilde üremeye başlar ve tümörlü dokular ortaya çıkar. Oluşan bu tümörler yara biçiminde ortaya çıkabildiği gibi yumru şeklinde de olabilmektedir. İşte ağız kanserine neden olan risk faktörleri;

 1. Sigara kullanımı
 2. Uzun süreli ağız yaraları
 3. Radyasyona maruz kalma
 4. Geçmişte yaşanan kanser hastalıkları
 5. Ağız bakımının yeterince sağlanmaması
 6. Güneş ışınlarına maruz kalma
 7. Çeşitli viral hastalıklar
 8. Bağışıklık sisteminin zayıflaması veya kanser ilaçlarının bağışıklık sistemini baskılaması gibi nedenlere bağlı olarak yaygın bir şekilde ağız kanseri ortaya çıkabilmektedir.

Ağız Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

Ağız kanserinde ortaya çıkan belirti ve bulgular sıradan ağız yaraları ile benzerlik göstermektedir. Bundan dolayı hastalar kanserden şüphelenmediği için hastalığın tanısı gecikmektedir. Ağız kanserinde ortaya çıkan belirti ve bulgular genel olarak lezyonlar/yaralar şeklinde veya kitleler halinde ortaya çıkmaktadır. Ağız kanserinde görülen diğer belirti ve bulgular ise şu şekildedir;

 1. Ağız içerisinde ve dudaklarda uzun süren ve geçmek bilmeyen yaralar
 2. Ağızda meydana gelen yaralar ve kitleler nedeniyle şiddetli ağrı
 3. Kısa sürede kilo kaybı
 4. Gırtlak yüzeyinde açık renkli lekeler
 5. Diş çürümeleri veya ilerleyen evrelerde diş düşmeleri
 6. Konuşma problemleri
 7. Kulak ağrıları gibi belirtiler ağız kanserinde yaygın bir şekilde görülen belirti ve bulgulardır.

Ağız Kanserinin Tanısı Nasıl Konulur, Tedavisi Nasıldır ?

Ağız kanseri vakaları erken tanı konulup uygun bir tedaviye başlandığında kolay bir şekilde iyileşen, tedavi edilmediğinde ise kişinin yaşam kalitesini kötüleştirdiği gibi kişide hayati tehlikeye sebep olabilen bir kanser türüdür.

Ağız kanseri yara sürüntüleri ve yara biyopsileri ile kolay bir şekilde teşhis edilebilen bir kanser türüdür. Tedavide ise kanserin evresine göre cerrahi yöntemler, kemoterapi yöntemleri veya radyoterapi yöntemlerine başvurulmaktadır. Hangi tedavi yöntemlerinin uygulanacağına kulak burun boğaz doktorları karar vermektedir.

Ağız kanseri vakalarında en yaygın kullanılan ağız kanseri tedavisi yöntemi cerrahi tedavidir. Bu yöntemde ağız içerisinde oluşan lezyonlar veya kitleler ameliyat ile çıkarılır eğer yaraların boyutu küçük ise lazer ile tedavi yapılır. Eğer hastalığın tanısı gecikmiş ise ve tedaviye geç başlanmış ise ağız çevresinde bulunan dilin, kemiklerin veya kasın bir kısmı çıkarılabilmektedir.

Bazı hastalarda ağız kanseri metastaz yaparak çevre dokulara yayılabilmektedir. Bu yayılımlar özellikle boyunda bulunan lenf bezlerine doğru olmaktadır. Bu durumda boyunda bulunan kanserli hücrelerin de ameliyat ile çıkarılması gerekmektedir.

Ağız kanserinde kullanılan diğer bir tedavi yöntemi ise kemoterapidir. Bu yöntem ile anormal bir şekilde çoğalan hücrelerin öldürülmesi sağlanır. Bu tedavi yöntemi ayrıca radyoterapi ile beraber veya ameliyattan önce de kombine tedaviler ile uygulanabilmektedir.

Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ağız kanseri hastalığı nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nasıldır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Muğla Yenigün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!