• Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
5+BİR’E KONUK OLAN METE: TEK HEDEFİM BÜYÜKŞEHİR’İ ALMAK
154 okunma

5+BİR’E KONUK OLAN METE: TEK HEDEFİM BÜYÜKŞEHİR’İ ALMAK

ABONE OL
Ekim 31, 2021 18:12
5+BİR’E KONUK OLAN METE: TEK HEDEFİM BÜYÜKŞEHİR’İ ALMAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yenigün Gazetesi Muhabiri Esma Turan’ın hazırlayıp sunduğu “5+Bir” Programı’nın ilk bölümü yayınlandı. 5+Bir’in ilk konuğu AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete Esma Turan’ın 5 sorusuna yanıt verip 1 soru sorma hakkını Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e sorarak kullandı.

Yenigün Gazetesi’nin sosyal platformlarında dün yayınlanana 5+Bir Programı’nda AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete şu sorulara yanıt verdi:

  1. İktidarın gündeminde erken seçim var mı?

İktidarın gündeminde erken seçim yok. Ülkeyi erken seçime götürmek için bir gerekçede yok. Tabi muhalefet bunu sıkça dile getiriyor. Tabiri caizse yenilen güreşçi mindere doymaz. 9 kere seçim kaybeden Sayın Kılıçdaroğlu, 10. seçimi de kaybetmeye hazır ama bir an önce seçim istiyor. Türkiye’nin gündeminde seçim yok. Seçimlerimiz 2023 Haziran ayında genel seçimler olacak. 2024’te de inşallah yerel seçimler olacak. Bizim vaat ettiklerimiz ve hedeflerimiz var. O hedefleri gerçekleştirme noktasında çalışmalarımıza devam ediyor. Ülkenin gündeminde böyle seçim olacakmış gibi bir hava estirerek, insanları da böyle bir beklentiye sokmak, kimsenin böyle bir derdi yok. AK Parti ile beraber zaten Türkiye’de seçimler zamanında olmaya başladı. Daha önceden hükumetlerin ömrü ortalama bir buçuk yıl olmuş Türkiye’de. Bu rakamlar AK Parti ile daha da yukarıya çıktı. Vatandaşlar 5 yıl süre ile bizlere, Sayın Cumhurbaşkanımıza, meclise süre ve yetki verdi. O yetkinin sonuna kadar da, inanıyorum ki herkes görevini yapmaya devam edecek. Bizim erken seçim gündemimiz yok

2 . AK Parti Muğla İl Başkanlığı olarak önümüzdeki seçimlerdeki hedefleriniz ve projeleriniz nelerdir?

Bir önceki seçim de sunduğumuz bazı projelerimiz vardı. Onları şimdi şüphesiz şimdiden geliştiriyoruz. Daha yeni projelerimizi de ekleyeceğiz. Ondan önce 2023 var. Dürbünle bakarken önümüzdeki çukuru görmemezlik gibi bir hataya düşmeyeceğiz. Yerel seçimlere, genel seçimlerden sonra ne olacak diye hedefiniz nedir diye bakarsanız. AK Parti Muğla’da bu coğrafya da ilk girdiği yerel seçimlerde 3 Belediye kazandı. 2009’da maalesef sayı 1 belediyeye düştü. 2014’te sayıyı tekrar 3’e çıkardı ve hamdolsun biz 7’ye çıkardık. 7’ye çok sevinemedik. Çünkü hedeflerimiz daha fazlaydı ve Büyükşehir’i alma hedefimiz vardı. Mecliste aldığımız oy oranı ki yüzde 37.5. Başkanlığı da alsaydık, bugün başkanlık koltuğunda oturan Sayın Gürün’ün önünde yüzde 37 buçukla Büyükşehir’i alabilecektik. Maalesef mecliste verilen oyların aynısı başkanlıkta olmadığı için biz Büyükşehir’i kaçırmış olduk diyebiliriz. Sayın Gürün kazanmadı biz kaybettik. Biz kaçırdık seçimi. Geri kalan kaybettiğimiz ilçelerde de Fethiye’de yüzde 42, 2 yüzde 48 ile Milas’ta, yüzde 42 ile Datça’da, Marmaris’te yüzde 37 oranında bir oyla, yüzde 32 ile Menteşe’yi kıl payı kaçırdık. Dolayısıyla bizim önümüzdeki yerel seçimlerde bu siyasi bir denklem ve söylem değil, biz 13 tane ilçenin 13’ne de talibiz ve Büyükşehir’e talibiz. Bu sefer kesinlikle alacağımıza inanıyorum. Bunu zaten gösterdik. Yani 13 tane ilçenin Cumhur İttifakı ile beraber 7 tanesini aldıysak, yüzde 50’nin üzerinde bir başarı kaydettiysek, tamamını almama gibi hiçbir gerekçe yok. Kaldı ki şuanda bizim seçimleri kaybettiğimiz ilçelerin Belediye başkanları da bize bu konuda çok ciddi yardımda bulunuyorlar. Yapmış oldukları icraatlar bizi seçmeyin der gibi ne hizmetten bir haberler, yaptıkları sansasyonel olaylarla maalesef ilçelerini sürekli gündemde tutuyorlar. Dolayısıyla biz inanıyoruz ki vatandaşımız kazanmış olduğumuz, hizmetlerimizi yapmakta olduğumuz ilçelere bakarak, kendi ilçelerine de aynı hizmetler gelsin diye 2024’te bize bu görevi tevdii edecekler diye düşünüyorum.

3 . Muğla gündeminde geniş yer bulan üniversite öğrencileri yurdu ile ilgili gerek yerel gerekse ulusal siyasette tartışmalar yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Siz bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Ben bunun karşısında olan herkesi vicdanlı davranmaya davet ediyorum. Şuanda 2 bin 24 kişilik yurdu açtık. Normalde erkek öğrenci yurduydu ama kız öğrenci yurdunu yetiştiremediğimiz için inşallah Aralık ayında yetişir. 500 tanesini de kız öğrencilere ayırdık. 1500 tanesi erkek öğrenci yurdu olarak hizmete girdi. Aslında 2 bin 24 erkek, 2 bin 24 kız öğrenci yurdu inşaatı vardı. Ama biz yurdu yapıyoruz. Hizmeti alamıyoruz. Çünkü kanalizasyon ve su hizmeti yapması gereken Büyükşehir bu hizmeti yapamıyor. Bizden böyle v biralep gelmedi diye beyanatta bulundu Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız. Ben yanlış bilgilendirildi, dili sürçtü diye nitelendiriyorum. Biri ruhsatı yok diyor, biri diyor ki bizden böyle bir talepte bulunmadılar. Şehrin öğrencilerini şehirden uzaklaştırıyormuşuz. Sanki bugün Kötekli’yi yaratan AK Parti iktidarıymış gibi konuşuyorlar. Kötekli orada zaten 30 bin kişilik Menteşe’de, yaşanan 20 küsur bin öğrenciyi siz Menteşe’nin neresinde bir yer buldunuz da birileri size karşı çıktı? Mecburen en uygun yer orası yurt yapmak için, üniversiteye de yakın. Şimdi siz Belediye olarak birçok ilde belediyeler kendileri yurt yapıyorlar. Belediyenin bir tane yurdu yok. Olan yurdu da biran önce olsun da çocuklar yurduna kavuşsun diye düşüneceklerine efendim orada su kanalizasyon kaldırmaz. 50 yıllık su ihtiyacı yok diyordu Sayın Gürün yaklaşık bir 10 yıl kadar önce dememi 10 yıllık bir vizyon görebilmiş.

4 . Geçtiğimiz yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanlığı bağımsız adayı ve İYİ Parti’den daha önce istifa etmiş olan Behçet Saatcı İYİ Parti’ye geri döndü. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben o konuya hiç girmek istemiyorum. Çünkü en son hangi partideydi, ne zaman nerde istifa etmişti, en son ne zaman geri döndü, nereye döndü. Takip etmiyoruz Behçet beyin kendi iradesini. Birkaç tane rozet taktı bildiğim kadarıyla, nerdem aday olur, nerden olmaz bilemiyorum. Kendi tercihi. Kim onu tercih eder, kim gösterir o da tabi kendisinin tasarrufunda. Seçim zamanı aday olur çıkarsa arenaya çıkar elinden geleni de yapar. Bizde o zaman değerlendiririz. Şimdiden başka bir siyasi için kendi partisi ile alakalı bir yorumda bulunmak istiyorum açıkçası.

5 . İl Başkanlığı dışında siyasi bir hedefiniz var mı?

Şuan da bize İl Başkanlığı göre tevdi edilmiş, bu görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. En büyük hedefim bu. Öncelikle tabi partimin, ilimin, yaşadığım coğrafyanın daha iyi bir hizmet alması için çabalıyorum. Ben makam veya mevki peşinde koşan birisi hiç olmadım. Bu makamlara ben hiç talip olmadım. Beni çağırdılar görev verdiler. Bu görevimin süresinde veya sonunda yine başka bir görev tevdii edilirse bende o görevi yapabileceğime inanırsam o zaman evet diyebilirim. Şuan da benim tek bir hedefim var, partimi 2023 seçimlerine hazırlamak. Burada mümkün olan en yüksek sayıda Milletvekili çıkarmak sonra da 2024 yılında Büyükşehir Belediyesini almak. Benim siyasi hedefim bu. Bu noktada, bu yolculukta, il başkanı mı olurum, sandık görevlisi mi olurum, SKM başkanı mı olurum hiç önemli değil. Benim şahsımı sıfatı ile ilgili bir hedefim yok. Hedefim Muğla’ya AK Partili belediyenin hizmetlerini daha fazla bir şekilde getirmek.

AK PARTİ MUĞLA İL BAŞKANI KADEM METE SORDU: “NE OLACAK BU MUĞLA’NIN HALİ?”

Sayın büyükşehir Belediye başkanıma sorayım, ne olacak bu Muğla’nın hali? Diyeyim Yani Muğla alt yapı, imar, su, trafik sorunları ile konut fiyatlarının başını alıp gitmesiyle, çok yüksek konut fiyatları var. Özellikle bazı memurlarımız bazı ilçelerde adeta tayin yeri çıktığı zaman sürgüne gitmiş gibi, dünya cenneti. Şimdi insanlar kalkıp 10 bin km öteden Bodrum’a tatile geliyorlar, para harcayarak geliyorlar. Ama bir memur Bodrum’a tayini çıktığı zaman sanki sürgüne gitmiş gibi üzülüyor. Çünkü ev kiraları çok yüksek, öğrenciler keza eskiden üniversite sınavlarında Muğla’yı kazandıklarında bir sevinç yaşıyorlardı ama şimdi ev kiraları pahalı, yurt yok diye kayıt dondurup gitmek zorunda kalıyorlar. Bu hengâmeler problemini çözmesi gereken başta Büyükşehir Belediye Başkanımız. Onun için ona sormak istiyorum, bu sorunlarla ilgili, sorunları bir an önce çözmekle ilgili ne gibi çözümler düşünüyor. Ne olacak bu Muğla’nın hali?”

Haber :Esma Turan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP