Reklam
Reklam

YABANCI DİL

Utku Kavcar
Utku Kavcar
  • 22.09.2017
  • 239 kez okundu

Beyin faaliyetlerinin ileri yaşlarda da sağlıkla devam etmesinin araçlarından belki de en önemlisi öğrenmeye devam etmek.
Ben de beynimi dinç ve aktif tutmak için kendi kendime ispanyolca öğrenmeye karar verdim. Yabancı bir dili öğrenmenin geçmişe göre bir çok kolay yolu var doğrusu. Teknoloji bu alanda da işi epey kolaylaştırıyor ancak hemen her şeyde olduğu gibi önce hedeflemek ve istemek ardından da eyleme geçmek gerekiyor. Kendimce dil öğrenmek için bulduğum kolaylaştırıcı bazı ip uçlarını paylaşmak istedim bugün;
Doğru kelimeleri öğrenmek
Yeni bir dil öğrenmek yeni kelimeler öğrenmeyi, bunları ezberlemeyi gerektiriyor. Pek çoğumuz bu zorluk nedeniyle daha başlamadan vaz geçiyoruz. Oysa Pareto İlkesi (80-20 kuralı detayı için 30 Haziran tarihli yazıma göz atabilirsiniz.) gereğince öğrenmek istediğimiz dildeki kelimeleri öğrenmek için %20 çaba sarf edersek, %80 oranında başarı elde ederiz. Örneğin, İngilizcede yazılı olarak kullanılan kelimelerin %65’i sadece 300 adet. Bu rakam tüm yabancı dillerde ortalama olarak böyle. Kelime öğrenmek için kelime kartlarından kelime çalışarak veya akıllı telefonunuza indireceğiniz uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Doğrusu ben öyle yaptım ve aralıklı tekrar yaparak pekiştiriyorum. İşin en hoş tarafı bu çalışmayı günün her saati ve her yerde aklıma geldiğinde yapabiliyorum.
O dili duymak
Öğrenmek istediğimiz dili duymanın artık bin bir yolu var. İster televizyonda, ister radyoda ister internet üzerinden ana dili o olan insanları dinlemek, programları izlemek çok mümkün. Böylece ciddi bir kulak aşinalığı sahip olabiliriz.
Benim kendime belirlediğim yakın hedef skype üzerinden bir ispanyolla konuşmak. Böylece hem duyma hem de konuşma pratiği yapmış olacağım.
Benim ilk ulaştığım ve sık kullandığım bedava kaynakları da paylaşayım bu alanla ilgili.
• Memrise, DuoLingo, Babbel kullanışlı ve pratik uygulamalar doğrusu.
• BBC languages ile yaklaşık 40 dilde pratik yapabilirsiniz.
• Forvo telaffuz sözlüğü ile istediğiniz dilde, istediğiniz sözcüğün telaffuzunu öğrenebilirsiniz.
• Google Translate çeviri yaparak anlamanıza destek olur.
Görselleştirmek
Doğrusu ben kelimeleri görsellerle, yap boz gibi oyunlarla hem daha kolay öğreniyorum hem de daha kolay aklımda tutuyorum. Siz de benim gibiyseniz Memrise’i kullanabilirsiniz.
Hedeflemek
Kendime 1 ay içinde 100 kelime öğrenme hedefi koydum. Basit, net, süreye bağlı, ölçülebilir. Bu hedefi gerçekleştirmek için düzenli ve sık tekrarlı çalışacağım.
Ya siz? Bana katılır mısınız?

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ