Reklam
Reklam

Ürik Asit Yüksekliği ve Beslenme

İlkay Öngen
İlkay Öngen
  • 13.02.2017
  • 836 kez okundu

Kandaki ürik asit seviyesinin yükselmesiyle gut hastalığı ortaya çıkabilir. Yüksekliğin derecesi önemli olmakla birlikte uygulanacak diyet tedavisi sabittir. Ürik asit oluşumunun sebepleri hekim tarafından araştırılır. Bir çok nedene bağlı olarak yükselebilir. Beslenme ile ilişkili olan artışlarda kandaki ürik asit seviyesini düşürmek için pürinden kısıtlı diyet uygulanmalıdır. Bu diyetle pürini yüksek olan gıdalar tamamen çıkartılırken bir kısmı da kısıtlı tüketilerek diyete devam edilebilir. Halk arasında zengin hastalığı olarak da bilinen gut hastalığının en çok bilinen sebebi fazla et tüketimidir. Ancak sadece et tüketimini azaltmakla sonuç alamazsınız.
Öncelikle dikkat etmeniz gereken husus bol su tüketimidir. Günde en az 2-3 lt. Su tüketimi önerilmektedir.
Bunun yanı sıra fazla şeker tüketimi de bu durumu besleyebilir. Bu nedenle sağlıklı olsa bile aşırı miktarda meyve tüketimi de zarar verebilir. Vücutta paslanma vb. etki göstermektedir. Meyvelerden kiraz ve çilek tüketimi tavsiye edilmektedir.1 porsiyon meyve olarak 12 adet kiraz yada 12 adet çilek tüketilebilir.
Aşırı yağlı et ve fazla miktarda et tüketimi önerilmez. Hastalığın seyrine göre tamamen beslenmenizden çıkartılabileceği gibi 60 gr ile sınırlı bir tüketim de söz konusu olabilir.
Balık beslenmenizde bulunması gereken bir besindir. Ancak ürik asit seviyesi yüksek olan kişilerde küçük balıklar ve deniz ürünleri yasaklanmaktadır.
Tavuk tüketimi de yağsız ve 1 porsiyonu geçmeyecek şekilde tüketilebilir. Genellikle Göğüs kısmı tercih edilmektedir.
Birçok hastalıkta olduğu gibi bu durumda da sakatat tüketimi önerilmemektedir.
Gereğinden fazla kuru baklagil tüketimi ağrılarınızı artırabilir. Kuru baklagilleri yemek olarak tüketmek ya da çorba şeklinde tüketmek arasında pek bir fark yoktur. Kırmızı ve yeşil mercimek, kuru fasulye, nohut vb. tüketmeyiniz ya da sınırlı miktarda ve Nadiren tercih ediniz.
Bulgur tüketimi de bu hastalığı olumsuz yönde etkiler. Menopoz sonrası kadınlarda ürik asit seviyesi yükselmektedir. Kadınların kendi arasında toplandıkları günlerde ikram olarak Bulgurlu yemekler tercih edilmektedir. Bu alışkanlıkları değiştirmelerini tavsiye ederim.
Mayalı yiyecekler ve fazla kuruyemiş de belirtileri tetikleyebilir.
Ekmek seçiminde genellikle kepekli olanlar tercih edilmemelidir. Gerekirse beyaz ekmek tercih edilebilir ya da Mısır ekmeği kullanılabilir. Ancak bu durumda da miktar oldukça kısıtlanmalıdır.1 dilimden fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Tabi bu ölçüler kişinin varsa başka bir hastalığı ya da fazla kilosu ona özel bir diyette değişkenlik gösterecektir.
Ürik asit yüksekliği sadece et tüketimi ile alakalı değildir. Bazı sebzeler de fazla tüketildiğinde olumsuz etki yaratabilir. Ispanak, karnabahar, kuşkonmaz, bezelye, mantar tavsiye edilmez. Diyetinizde bu sebzeleri tercih edeceğiniz zaman da kısıtlı gramajda olması tavsiye edilmektedir.
Alkol tüketimi olumsuz etkileyebilir.
Kepekli ürünler de aşırı tüketildiğinde şikayetleriniz artabilir. Kepekli bisküviler ve ara öğün atıştırmalıkları da uzun süreli kullanımda rahatsızlık verebilir.
Yağ böbrekten ürik asit atımını yavaşlatabilir ve depolanır. Bu sebeple yağ alımı mutlaka sınırlandırılmalıdır.
Yoğurt mayalı besinlere girdiği için şikayetleri artırabilir. Bu durumda eksik kalan kalsiyum ve protein ihtiyacınızı süt, yumurta ve yağsız peynirlerle telafi edebilirsiniz.
Süt olarak da az yağlı olanları kullanın. Tam yağlı süt ve tam yağlı peynir çeşitleri kesinlikle önerilmez.
Yumurtayı da mutlaka yağsız kullanmalısınız.
Kahve ve çay tüketimi bu durumu olumsuz yönde etkilemediği için diyette sınırlanmamaktadır.
Yemeklere ilave edilen özellikle çorbalarda tercih edilen etsuyu tavuksuyu ilaveleri önerilmez.
Gut hastalığı olan kişiler genellikle şişman kişiler olduğu için mutlaka zayıflama diyeti önerilir. Bu durumda bahsettiğimiz gıdaların ölçüleri ve çeşitleri ya da pişirme şekilleri değişecektir.
Diyetinizde C vitamini alımını artırmak faydalı olabilmektedir.
Kiraz, çilek gibi meyveler tüketildiğinde kandaki ürik asit seviyesi düşmektedir.
Kiraz sapı çayı kullanarak da şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ