Reklam
Reklam

TAZELENMEYE MİSAFİR GELDİLER

Selahattin Sapmaz
Selahattin Sapmaz
  • 24.12.2018
  • 295 kez okundu

20 Aralık Perşembe günü arkadaşım Şafak Turgut köşesinde Muğla Tazelenme Üniversitesi öğrencisi THK Muğla Şube Başkanı emekli Atatürk İlkokulu Müdürü Şerif Şalk’ın verdiği bilgileri köşesine taşıdı.
Muğla Tazelenme Üniversitesi öğrencileri Antalya’dan gelen misafirleri önce Öğretmen Evinde yemekte karşıladılar. Daha sonra Muğla Üniversitesindeki programa geçtiler.

Akdeniz Üniversitesi Tazelenme Üniversitesi kurucusu Prof. Dr. İsmail Tufan ile Muğla’da Tazelenme Üniversitesinin kurucusu Prof. Dr. Muammer Tuna tazelenmenin günümüzdeki
önemi ders konuları ve programı hakkında bilgiler verdiler.

Türkiye’de Tazelenme Üniversiteleri Akdeniz, İzmir Ege, İstanbul Nişantaşı ve Muğla Üniversitesinde öğretim devam ediyor.

Toplantı sonunda soru ve cevap bölümünde bir soru üzerine Türkiye’de açılması düşünülen şehirler hakkında İsmail Tufan bilgiler verdi.

Akdeniz Üniversitesinden Dr. Melih Vural tarafından Alzheimer hastalığı hakkında sunum yaptı.
“Hedef hep ileri gitmek olacak. Yaşam ortak sağlığımız hepimizi ilgilendiriyor.” diyen
Vural, Alzheimer hastalığı hakkında bilgiler sundu. Teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Doğumdan yaşlanincaya kadar geçen süreçte herkes her hastalıkla mücadele edebilir.

Ders konuları önemli. Derste eğitimini aldığımız bilgiler bizlerin yaşamında her zaman var oldu ve var olmaya devam edecek.
Hayata gülümseyin. Alzheimer hastalığı bilinmeli öğrenilmeli ve erken teşhisin önemi kavranmalı.”

Sunum sonunda soru ve cevaplar ile son buldu.

Akdeniz Üniversitesinde dersler işaret dili ve kadınlar için basit ev tamiratları erkekler için örgü işleri ile devam ediyormuş.

Muğla’da ise Pazartesi ve Çarsamba gunleri teorik dersler devam ederken Perşembe günleri spor dersleri var. Bu günlerde spor derslerinde Muğla Zeybeği öğreniyoruz. Ayrıca bu sene türk sanat müziği kursu kampüste, ritim kursu Saburhanede, Ingilizce kursu Büyükşehir Belediyesinde, Almanca kursu üniversite Evinde devam ediyor.
Tüm dersler gönüllü hocalar tarafından veriliyor. Her kurum da bizlere yardımcı oluyor.
Bugüne kadar sosyoloji, din tarihi, tıp, yakın tarih, masal gibi dersler gördük.

Türkiye’de Tazelenme Üniversitelerinin her yere yayılması gerekiyor. Nüfusumuz gittikçe yaşlanıyor. Kaliteli bir yaşam sürmek bizim insanımızın da hakkı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ