Reklam
Reklam

SAĞLIKLI BEYİN

Utku Kavcar
Utku Kavcar
  • 10.08.2018
  • 387 kez okundu

Bu aralar pek revaçta bu konu farkındayım. Ben de üzerinde fazlaca okuyor ve yazıyorum. Ancak itiraf edeyim ki beslenme ile beyin sağlığı arasında bu denli önemli bu denli doğrudan bir ilişki olduğunu bilmiyordum.
Son dönemlerde bu alanda yapılan tüm araştırmalar gösteriyor ki sağlıklı bir beslenme düzeni beynimiz için büyük önem taşıyor. Hatta meyve, sebze, zeytinyağı, fasulye ve tahıllarca zengin olan ve Akdeniz diyeti olarak adlandırılan beslenme biçiminin beyin sağlığını korumada etkili olduğu bulgulanmış durumda.
Beynimiz yaşlanmamıza Biz yaşlandıkça beynimiz küçülüyor. Bu küçülme ile öğrenme ve hafıza bölgelerimizdeki beyin hücrelerimizi de kaybedebiliyoruz. Ancak beslenme düzeninin beyin hacmi üzerindeki etkisinin incelendiği bir çalışma, Akdeniz diyetiyle beslenen kişilerin beyinlerindeki küçülmenin daha az ve daha yavaş olduğunu gösteriyor. Bu sonuç nedeniyle de araştırmacılar, sağlıklı ürünlerle beslenmenin beyin üzerinde uzun vadede olumlu etkiler göstereceğini savunuyorlar.
Akdeniz diyeti ile beslenmenin hafıza ve öğrenme yeteneğimiz üzerindeki olumlu etkisini yapılan benzer çalışmalar da doğruluyor.
Örneğin beslenme tarzının hafıza ve dikkat yeteneği gibi bilişsel kabiliyetler üzerindeki etkisinin ölçüldüğü başka bir çalışma Akdeniz diyeti ve onun bir türevi olan MIND diyetiyle beslenen yetişkinlerin bilişsel fonksiyon testlerinde sağlıksız beslenen yetişkinlere göre önemli ölçüde fazla başarı elde ettiğini gösteriyor. Bu araştırma sonuçlarına göre sıkı bir Akdeniz diyetiyle beslenen kişiler %35 daha az düşük bilişsel performans riski taşırken hafif Akdeniz diyeti uygulayan kişiler %15 daha az risk taşıyor.
Akdeniz tarzı beslenmenin bu olumlu etkilerine karşın batı tarzı beslenme ise beyin sağlığımız için tehlike oluşturuyor. Yağ ve şeker açısından zengin, meyve, sebze ve liflerden yoksun besinleri içeren batı tarzı beslenmeyi uygulayan kişilerin beyinlerinde hipokampus bölgesinin ilgisiz bilgileri unutma yeteneği zarar görüyor. Bu da sağlıksız beslenen kişilerin lezzetli yiyeceklerle ilgili anıları görmezden gelmesinin zorlaştığı anlamına geliyor. Bu nedenle kişiler tok olsa bile lezzetli yiyecekler cazibesini korumaya devam edebiliyor. Yapılan deneyler, batı tarzı beslenen kişilerin hafıza ve öğrenme yeteneğinde azalma olduğunu, ayrıca yeme arzularının fazla olduğunu gösteriyor.
Unutmayın. Sağlıklı beslenme sadece bedenen değil beyin faaliyetleri açısında da bizi etkiliyor. Hem de bildiğimizden daha çok.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ