Reklam
Reklam

Muğla’da son durum

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 06.12.2018
  • 219 kez okundu

CHP: %42,5 oy oranına karşı AK Parti&MHP İttifakının oy oranı 38,2

Yerel seçimlere doğru Gezici Araştırma Şirketi, Kasım ayı içerisinde gerçekleştirilen “Muğla Geneline İlişkin Siyasi Araştırma Raporu”nu açıkladı.
Araştırma Şirketi Sahibi Murat Gezici çalışmanın, “Muğla Geneline İlişkin Siyasi Araştırma Raporunun” Muğla İli genelinde sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konular ile ilgili seçmenin tercihini belirlemek üzere 17 -18 Kasım 2018 tarihlerinde yapıldığını belirtti . Ayrıca araştırmanın örnekleminin TÜİK 2014 Yerel Seçim Sonuçları ve 24 Haziran 2018 milletvekili seçim sonuçları dikkate alınarak düzenlendiği belirtiliyor.

Araştırmada, Muğla Büyükşehir adayları olarak AK Parti‘den Hasan Özyer ile CHP‘den Osman Gürün, Oral Karakaya, Mehmet Kocadon ve Nurettin Demir ile ayrı ayrı; MHP‘den Mehmet Erdoğan, İYİ Parti‘den İncilay Gezgin, HDP‘den Ayşe Erdem ile de birlikte yarıştırılmış.Halkın CHP adaylarından tercihinde ise sıralama Mehmet Kocadon birinci, Osman Gürün ikinci, Oral Karakaya üçüncü ve Nurettin Demir dördüncü oldu.

Çalışmada tüm veriler hanelere gidilip yüz yüze görüşme metodu ile toplanırken, katılımcıların önümüzdeki yerel seçimlerde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy verecekleri soruldu. Dağılımda çıkan sonuçlar ,CHP %42,5 AK Parti %29,1 MHP %9,1 İYİ Parti %11,4 oldu. CHP‘nin %42,5 oy oranına karşı AK Parti&MHP İttifakının oy oranı 38,2 yapıyor. Bu sonuçlara baktığımızda Muğla’da CHP ‘nin ne kadar yıprandığını görüyoruz . Bu sonuçlara göre AK Parti Muğla‘da iyi bir adayla seçimi alabilir.

Araştırmada CHP ‘de Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığında kimin aday olmasını istediğine ilişkin soruya verilen yanıtlar ise oldukça dikkat çekici . Mehmet Kocadon %47,1 Osman Gürün %25,3 Oral karakaya %5,3 Nurettein Demir %2,3 .

Araştırmada ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi’nin aday adaylarının isimleri diğer partiler ve adaylar ile birlikte tek tek katılımcılara sorulmuş.
Diğer partilerin adayları ile birlikte yapılan değerlendirmede katılımcıların
%53,6’sı Mehmet Kocadon’u %35.9’u Osman Gürün’ü ,%34.5 I Oral Karakaya , 33,3 ‘ü Nurettin Demir’i başkan olarak görmek istediklerini belirtiyorlar.

Kimi Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görmek istersiniz?” sorusunada %54,7 Mehmet Kocadon ,%28,6 Osman Gürün, % 7,7 Oral Karakaya ve %9,0 da Nurettin Demir şeklinde cevap veriyor.

Bu araştırmaya göre Mehmet Kocadon ,Osman Gürün’e fark atarken , Muğla Büyükşehir seçimlerinde seçime katılan partilere göre yapılan araştırmada , CHP %42,5 AK Parti %29,1 MHP %9,1 İYİ Parti %11,4 oldu. CHP‘nin %42,5 oy oranına karşı AK Parti&MHP İttifakının oy oranı %38,2 oluyor . CHP ile AK Parti arasında fark %4.2 .Bu rakamlara göre CHP için Büyükşehir hiçte kolay değil . AK Parti iyi bir adayla seçime asılırsa Büyükşehiri alır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ